Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2014, 14:32

Vyprážané larvy a burger z hmyzu. Holandský reťazec spúšťa revolúciu

Chcete hmyzie burgery alebo lupienky z vyprážaných lariev nočných motýľov? Najväčší obchodný reťazec v Holandsku Jumbo vychádza v ústrety labužníkom, ktorí by si radi tieto hmyzie špeciality dopriali. Začal ich ponúkať v prvých zo štyroch stoviek obchodov po celej krajine. Postupne sa hmyz rozšíri do všetkých predajní.

Novú radu hmyzích potravín reťazec odhalil tento týždeň. Burgery, gule alebo lupienky s chrobákmi a ďalším hmyzom si budú môcť ľudia zakúpiť v dvoch mestách na severe krajiny už od piatku. Na začiatku budúceho roka sa chystá rozšírenie do štyristo obchodov.

"Jedlý hmyz je nielen zdravý a udržateľný, ale je aj príležitosťou, ako doplniť upadajúce potravinové zdroje," uviedla hovorkyňa reťazca Laura Valksová. V podobnom duchu mimochodom vlani hovorila aj Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo OSN (FAO), odhadovala pritom, že hmyz už konzumuje približne tretina svetovej populácie, teda dve miliardy ľudí.

Hoci hmyzie pochúťky už sú v Holandsku dostupné u niektorých veľkoobchodníkov, Jumbo sa podľa RTE News stáva prvým maloobchodným predajcom, ktorý ponúka napríklad múčne červy alebo larvy nočných motýľov.

Hmyzie produkty budú stáť od 5,95 eur do 6,79 eur za porciu a budú k dostaniu v rôznych príchutiach. Napríklad lupienky vyrobené zo smažených chrumkavých lariev nočných motýľov sa budú ponúkať v príchutiach so soľou alebo s paprikou.

Podľa údajov FAO sú najčastejšie ľuďmi konzumovaným hmyzom chrobáky (31 percent), húsenice (18 percent), včely, osy a mravce (14 percent) a ďalej kobylky, sarančata a cvrčky (13 percent).

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.