Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2013, 13:11

Nižší odhad rastu pripisuje Kažimír Slovákom

So znížením odhadu rastu HDP súvisí najmä pokles domácej spotreby.

Peter Kažimír. HN/P.Mayer
Zníženie odhadu hrubého domáceho produktu (HDP) na rok 2013 Ministerstvom financií (MF) SR na 0,5 % znamená, že rezort financií zobral do úvahy tzv. tvrdé dáta z výsledkov fungovania ekonomiky SR za 1. štvrťrok 2013. Uviedol to po dnešnom rokovaní vlády minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD).

"Tie potvrdzujú, že máme stále problém s tzv. súkromnou spotrebou. Veľa z toho sa dá pripísať na vrub správania sa ľudí. Nominálne mzdy nám rastú a dokonca budú v tomto roku rásť aj reálne mzdy, lebo inflácia je nižšia, ako sme očakávali," spresnil.

"Napriek tomu ľudia vzhľadom na vývoj na trhu práce sporia a míňajú málo peňazí. Pokles domácej spotreby teda spôsobuje, že klesajú aj všetky príspevky k HDP, ktoré pochádzajú z domácej spotreby," priblížil.

Druhým faktorom, ktorý prispel k zníženiu odhadu rastu, podľa šéfa MF SR je, že výsledky ekonomiky Nemecka nie sú také, ako sa pôvodne očakávali. "Každý v tejto krajine vie, ako sme závislí od vývoja a zdravia nemeckej ekonomiky. Toto sú teda reálne dôvody zníženia. Na dôsledky si musíme počkať ešte dva týždne, lebo predložíme aj daňovú prognózu vývoja daňových a odvodových príjmov do konca roka. Stále však platí, že cieľ 3-% deficitu považujeme za dosiahnuteľný aj pri tomto raste," dodal Kažimír.

Rezort financií očakáva v tomto roku hospodársky rast SR na úrovni 0,5 % HDP. Je to teda ešte nižší rast slovenskej ekonomiky než očakáva Národná banka Slovenska (NBS), ktorá 11. júna 2013 znížila svoju predikciu na 0,6 % HDP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.