Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2016, 20:03

Ropa silno kolíše, očakáva riešenie najväčšieho problému posledných desaťročí

Po rannom poklese pod 30 USD za barel (159 litrov) sa ceny ropy opäť vrátili nad 30-dolárovú úroveň, pričom cena ropy Brent sa posunula bližšie k 31-dolárovej hranici. Dôvodom sú signály, že členské štáty Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a štáty mimo ropného kartelu by mohli uzatvoriť dohodu o riešení najväčšieho prezásobenia ropného trhu za posledné desaťročia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Štáty z OPEC znovu vyzvali konkurenčných producentov ropy mimo kartelu, aby pristúpili na koordinované obmedzenie ťažby, no Rusko, ktoré je považované v tomto smere za rozhodujúceho hráča, zatiaľ takýto postup odmietalo. Dnes ale iracký minister ropného priemyslu Ádel Abdul Mahdí povedal, že v súvislosti s takouto dohodou "zaznamenal určitú flexibilitu".

Následne sa cena severomorskej ropnej zmesi Brent po predchádzajúcom poklese pod 30 USD/barel opäť zotavila a vrátila nad 30-dolárovú úroveň. Pred 16.00 h SEČ zaznamenala 30,88 USD (28,49 eura) za barel. V porovnaní s pondelkovou uzávierkou (25.1.) to znamenalo rast o 38 centov. Ešte 20. januára zaznamenala cena Brentu pokles na 27,10 USD/barel, čo bola najnižšia hodnota od novembra 2003.

Vzrástla aj cena americkej ľahkej ropy WTI. Tá dosiahla 30,54 USD za barel, čo oproti pondelkovej uzávierke predstavovalo rast o 20 centov.

Trhy zároveň očakávajú informácie o vývoji ropných zásob v Spojených štátoch za minulý týždeň. Ako prvý svoj odhad zverejní Americký ropný inštitút (API), ktorý tak urobí dnes večer. Rozhodujúcu správu o vývoji zásob ropy v USA oznámi v stredu americké ministerstvo energetiky.

(1 EUR = 1,0837 USD)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.