Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2015, 10:50

Ak chce rásť, potrebuje ekonomika eurozóny ešte pomoc

Uviedol to viceguvernér talianskej centrálnej banky Fabio Panetta s tým, že miera inflácie v eurozóne by mohla určitý čas zostať nízko.

Európska ekonomika potrebuje viac monetárnych stimulov, aby podporila rast miery inflácie. Tá by mohla zostať nízko ešte určitý čas. V rozhovore, ktorý v nedeľu uverejnili noviny Corriere della Sera, to uviedol viceguvernér talianskej centrálnej banky Fabio Panetta.

"Inflácia v eurozóne je už istý čas výrazne pod cieľovou hodnotou a príliš nízka by mohla byť ešte niekoľko kvartálov,“ povedal. "Zhoršujúca sa situácia v globálnej ekonomike tlačí nadol ceny surovín a inflačné očakávania. To si vyžaduje viac monetárnych stimulov,“ doplnil. Šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi pritom vo štvrtok avizoval, že banka skúma ďalšie možnosti stimulačných opatrení.

Panetta zároveň vyhlásil, že sa zdá, že talianska ekonomika bude naďalej rásť takým tempom ako v prvom polroku tohto roka. Hospodárstvo krajiny sa dostalo z trojročnej recesie a talianska ekonomika si v prvom štvrťroku pripísala 0,4 percenta a v druhom 0,3 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.