Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2014, 11:10

Finančný systém sa mení. Vznikla nová miliardová banka

Lídri piatich štátov skupiny BRICS (Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Južnej Afriky) sa na summite v noci nadnes dohodli na štruktúre spoločnej rozvojovej banky a rezervného menového fondu. Jej sídlo bude v čínskom Šanghaji a India ako prvá obsadí rotujúci post jej šéfa. Brazília, Rusko a Južná Afrika si rozdelili ďalšie funkcie v novej banke. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Lídri BRICS tiež formálne schválili vytvorenie rezervného menového fondu, ktorý bude členským štátom slúžiť v prípade odlevu kapitálu alebo hrozby znehodnotenia ich meny. Nová rozvojová banka bude zase financovať projekty rozvoja infraštruktúry.


Ruský prezident Vladimir Putin s brazílskou prezidentkou Dilmou Rousseffovou.

Štáty BRICS postupne vložia do banky aj do fondu po 100 miliárd USD (73,46 miliardy eur). Obe inštitúcie, ktoré musia prejsť legislatívnym procesom vo všetkých piatich štátoch, majú byť akousi alternatívou k financovaniu Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB). Krajiny BRICS sa už roky snažia dosiahnuť väčšie slovo v MMF a SB, ktoré by zodpovedalo ich ekonomickej sile. Ale pozície v oboch svetových inštitúciách držia v rukách vyspelé štáty, ktoré sa ich len neradi vzdávajú.

"BRICS týmto získava politickú váhu a demonštruje svoju úlohu v medzinárodnej aréne," uviedla brazílska prezidentka Dilma Rousseffová po podpise dohody na summite v brazílskom meste Fortaleza.

Štáty BRICS sa dohodli na vytvorení spoločnej banky už v roku 2013 po tom, ako začali investori sťahovať peniaze z rozvíjajúcich sa ekonomík, čo malo negatívny vplyv na ich meny. Dôvodom bolo vlaňajšie oznámenie americkej centrálnej banky Fed, že začne obmedzovať stimuly na podporu hospodárstva, ktoré už prekonalo krízu a dosiahlo solídny rast. Krajiny BRICS však museli najskôr vyriešiť spory v otázke financovania banky, jej sídla a rozdelení funkcií.

Podľa ruského ministra financií Antona Siluanova sa rozhodli pre Šanghaj, pretože toto čulé obchodné centrum má výbornú infraštruktúru a majú v ňom zastúpenie významní zahraniční investori a spoločnosti.

Každý zo štátov BRICS musel v niečom ustúpiť a niečo získal. Rusko napríklad ako prvé obsadí post predsedu Rady guvernérov a Brazília dosadí svojho kandidáta do funkcie predsedu správnej rady banky. Južná Afrika zase založí africké regionálne centrum banky.

Brazílsky minister financií Guido Mantega v tejto súvislosti vyhlásil, že nová rozvojová banka je na rozdiel od MMF a SB, ktorú spravujú Európania a Američania, "demokratická" inštitúcia.

Každý z členov BRICS vloží do banky 10 miliárd USD, takže bude mať kapitál vo výške 50 miliárd USD, ktorý sa postupne zvýši. Banka by mala začať poskytovať úvery v roku 2016 a bude otvorená aj iným štátom. Ale podiel kapitálu štátov BRICS v nej nesmie klesnúť pod 55 %.

Rusko na summite navrhlo vytvorenie rezervného fondu, ktorý by mal začať fungovať už na budúci rok. Čína, ktorá má najväčšie devízové rezervy na svete, prispeje aj najväčšou sumou do tohto fondu, a to vo výške 41 miliárd USD, Južná Afrika 5 miliardami USD a zvyšní členovia Rusko, Brazília a India by doň vložili každý po 18 miliárd USD zo svojich devízových rezerv. A v prípade potreby bude môcť Čína požiadať o polovicu svojho príspevku, Južná Afrika o dvojnásobok a ostatní členovia o sumu, ktorú do neho vložili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.