Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.01.2016, 12:39

Ďalšia rana pre Volkswagen. Zatrhli mu nové úvery

Európska investičná banka (EIB) v dôsledku emisného škandálu pozastavila poskytovanie ďalších úverov nemeckému automobilovému koncernu Volkswagen. Oznámil to dnes šéf banky Werner Hoyer. Dodal, že EIB teraz skúma, či Volkswagen peniaze z predchádzajúcich pôžičiek nepoužil v súvislosti s falšovaním údajov o emisiách.

Volkswagen v septembri priznal, že do približne 11 miliónov naftových áut po celom svete inštaloval softvér umožňujúci manipulovať s emisnými testami. Škandál sa týka okrem iného 1,2 milióna vozidiel českej divízie Škoda Auto. V Európskej únii Volkswagen v dôsledku tejto kauzy zvolá k úprave približne 8,5 milióna automobilov.

Hoyer už v októbrovom rozhovore s nemeckým denníkom Süddeutsche Zeitung upozornil, že EIB by mohla požadovať vrátenie peňazí, ak by zistila, že Volkswagen niektorú z jej pôžičiek použil k podvodom s testami emisií pri naftových motorov.

Podľa Hoyerova dnešného vyhlásenia banka nemôže vylúčiť súvislosť medzi softvérom umožňujúcim manipulovať s emisnými testami a "častí úveru EIB v objeme 400 miliónov eur". Tento úver však automobilka splatila už v minulom roku. Podľa októbrových informácií denníka Süddeutsche Zeitung poskytla banka Volkswagenu od roku 1990 pôžičky za zhruba 4,6 miliardy eur.

"Rozhodli sme sa zatiaľ pozastaviť akékoľvek nové úvery pre Volkswagen," uviedol Hoyer. Dodal, že výsledky vyšetrovania budú vyhodnotené najneskôr do jedného roka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.