Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2014, 13:07

Východná Ázia dostala zlú správu. Porastie menej

Svetová banka (SB) mierne znížila svoj odhad rastu transformujúcich sa ekonomík vo východnej Ázii v tomto aj nasledujúcom roku. Najnovšie očakáva, že hrubý domáci produkt (HDP) celého regiónu sa v roku 2014 aj 2015 zvýši o 7,1 % namiesto pôvodne odhadovaných 7,2 %. Vyplýva to z polročnej správy SB o hospodárskej a finančnej situácii v tejto časti sveta, ktorú dnes zverejnila agentúra Reuters.

Do uvedenej prognózy nie sú zahrnuté vyspelé štáty a regióny v tejto oblasti: Japonsko, Kórejská republika, Taiwan, Singapur a Hongkong.

Podľa SB ani v roku 2016 sa hospodársky rast transformujúcich sa štátov východnej Ázie ešte nezrýchli a zostane na úrovni 7,1 %.

Číne banka tiež mierne zhoršila prognózu na tento rok a predpovedá, že výkon jej ekonomiky stúpne o 7,6 %, a nie o 7,7 %. Ale svoju prognózu pre čínsku ekonomiku v nasledujúcom roku 2015 zatiaľ nezmenila a očakáva, že jej rast sa spomalí na 7,5 %. Na ilustráciu, v roku 2014 stúpol HDP Číny o 7,7 %.

Spomedzi juhoázijských ekonomík SB najvýraznejšie revidovala prognózu pre Thajsko. Podľa banky sa HDP Thajska v tomto roku zvýši o 3 % a v roku 2015 o 4,5 %, pričom pôvodne predpovedala Thajsku v tomto roku expanziu ekonomiky o 4,5 % a v budúcom jej zrýchlenie na 5 %.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.