Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2013, 17:30

OSN: Svet sa z krízy ešte nespamätal. O raste môžeme snívať

Podľa Organizácie Spojených národov o obchode a rozvoji sa svetová ekonomika ani päť rokov po kríze nedokázala vrátiť k udržateľnému rastu.

Svetová ekonomika sa ani po piatich rokoch od nástupu finančnej krízy z problémov ešte stále nedostala a naďalej zápasí s návratom k udržateľnému rastu. Uvádza sa to v najnovšej správe Konferencie Organizácie Spojených národov o obchode a rozvoji (UNCTAD). Informovala o tom agentúra AP.

"Svetová ekonomika sa stále nedokáže vrátiť k silnému a udržateľnému rastu," uviedla UNCTAD v správe o vývoji svetového hospodárstva. V tomto roku očakáva, že tempo rastu svetovej ekonomiky bude zhruba na úrovni roka 2012, kedy dosiahlo 2,2 %.

Najslabší rast očakáva UNCTAD v priemyselne rozvinutých krajinách, iba okolo 1 %. Rozvojové a tranzitívne ekonomiky by na tom mali byť lepšie, ich rast predpokladá UNCTAD na úrovni okolo 5 % (rozvojové) a 3 % (tranzitívne ekonomiky).

"Pred obdobím veľkej recesie export z rozvojových a tranzitívnych ekonomík v dôsledku vysokého dopytu v priemyselne silných krajinách ako USA prudko rástol. Mnohé z nich preto prijali rastový model založený práve na exporte," uviedla UNCTAD, ktorá však varovala, že tento model nemá budúcnosť.

"Rast svetovej ekonomiky, aj keď pre mnohé rozvíjajúce sa štáty výhodný, bol vtedy postavený na neudržateľnom globálnom dopyte a finančných modeloch. To znamená, že návrat k predkrízovým rastovým stratégiám nie je riešením," dodáva organizácia.

Zároveň poukázala na to, že aj päť rokov po nástupe krízy "pretrváva dominancia finančného sektora nad reálnou ekonomikou a dokonca sa podľa všetkého zvýšila". Napriek tomu reformy vo finančnej oblasti na národnej úrovni pokračujú veľmi pomaly a z medzinárodnej agendy sa tlak na ich urýchlenie tiež vytratil. "V dôsledku tohto vývoja sú vyhliadky svetovej ekonomiky, a tým aj vyhliadky rozvíjajúcich sa krajín, naďalej veľmi neisté," dodala UNCTAD.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.