Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2014, 17:16

Duslo Šaľa je blízko dotácie od štátu. Má ušetriť desiatky miliónov

Výroba čpavku v spoločnosti Duslo Šaľa, ktorá patrí skupine Agrofert Andreja Babiša, zostane na Slovensku. Agrofert totiž dostane od vlády desať rokov daňových prázdnin. Agrofert za to sľubuje obriu investíciu vo výške 300 miliónov eur. Informoval o tom portál E15.


         
Agrofert pritom zvažoval, že bez finančnej podpory štátu by produkciu čpavku z Duslo Šaľa presunul do Česka alebo Nemecka. Kvôli vysokým poplatkom za energie chcel čpavok vyrábať v lacnejšej krajine. Slovenská vláda nakoniec pred hrozbou straty stoviek pracovných miest radšej ustúpila a s Agrofertom sa dohodla. "Požiadali sme o investičný stimul a rozhodovať o tom bude Európska komisia. Posúdi, či sa nejedná o nedovolenú podporu,“ povedal pre hnonline.sk generálny riaditeľ Dusla Šaľa Petr Bláha.

Duslo Šaľa dostane desať rokov daňových prázdnin, ktoré mu ušetria 58 miliónov eur. Nebude to ale zadarmo. Agrofert sa zaviazal k vyššie spomenutej investícii 300 miliónov eur.

Nová výroba do konca roka 2017

Plánovaná investícia do výstavby môže dosiahnuť sumu vo výške až 300 miliónov eur. Ak k výstavbe novej výrobnej jednotky amoniaku dôjde, bude nasledovať obdobie daňovej úľavy po dobu desiatich rokov až do celkovej výšky daňovej povinnosti 58 miliónov eur," vysvetlil pre E15.cz hovorca Agrofertu Karel Hanzelka.

Nové kapacity by mala firma sprevádzkovať do jesene 2017. Výrobná kapacita bude 1600 ton čpavku za jeden deň. Dobrou správou je, že spoločnosť udrží súčasný počet pracovných miest.

Stovky pracovných miest

Práve hrozba presunu stoviek pracovných miest do zahraničia bola pre slovenskú vládu kľúčovou. "Spoločnosť už predbežne potvrdila, že svoju investíciu nebude realizovať mimo Slovenskú republiku," povedala serveru E15.cz hovorkyňa slovenského ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková.

Hoci slovenská vláda spočiatku možnosť investičnej pomoci nepripúšťala, koncom mája už rokovania s predstaviteľmi Agrofertu potvrdila.

Výroba čpavku teraz tvorí takmer polovicu produkcie Duslo Šaľa. Denne ho továreň vyrobí 1300 ton. Čpavok zamestnáva zhruba 300 ľudí priamo a ďalší zamestnanci sa podieľajú na výrobe vedľajších produktov, ktoré pri produkcii čpavku vznikajú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.