Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2015, 17:17

Šéfka menového fondu čelí vo Francúzsku súdu. Kvôli spornej arbitráži

Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) a niekdajšia francúzska ministerka financií Christine Lagardeová bude súdená kvôli svojej úlohe v prípade spornej arbitráže, ktorá v roku 2008 prisúdila asi 400 miliónov eur podnikateľovi Bernardovi Tapiemu v jeho spore s bankou Crédit Lyonnais. Oznámil to dnes podľa agentúry AP súd, ktorý vo Francúzsku rieši trestné činy ministrov. Lagardeová vzápätí oznámila, že sa proti verdiktu odvolá. Vedenie MMF jej prostredníctvom hovorcu vyjadrilo podporu.

V prípade údajného organizovaného finančného podvodu s politickým pozadím v roku 2008 je okrem Tapieho a Lagardeovej vyšetrovaných ďalších päť osôb. Tapie sa v dobe kontroverznej arbitráže priatelil s vtedajším pravicovým prezidentom Nicolasom Sarkozym. Lagardeová ako ministerka financií rozhodla, že Tapieho zdĺhavý spor z 90. rokov s bankou sa bude riešiť v rozhodcovskom konaní.

Dnešné rozhodnutie osobitného republikového súdneho dvora, ktorý je ako jediný justičný orgán kompetentný na súdne stíhanie terajších i bývalých francúzskych ministrov, je podľa agentúry Reuters prekvapivé. Francúzska prokuratúra totiž v septembri odporučila, aby sudcovia od vyšetrovania Lagardeovej kvôli údajnej nedbalosti upustili. Samotná šéfka MMF vlani vyhlásila, že sa ničoho nezákonného nedopustila, a dnešné rozhodnutie súdu označila za "ťažko uveriteľné".


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.