Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2013, 00:04

10 bánk, ktoré na krízu najviac doplatili

Finančné domy, ktoré prispeli k vzniku krízy alebo na ňu poriadne doplatili.

Lehman Brothers, USA

Pätnásteho septembra 2008 padla finančná inštitúcia, ktorá naplno spustila krízu a stala sa jej symbolom. Na akciových trhoch jej pád spôsobil šok, z ktorého sa doteraz poriadne nespamätali a zmenila správanie investorov, ktorí sa odvtedy orientujú na menej výnosné, no bezpečnejšie aktíva.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

UBS, Švajčiarsko

Záchranný úver v hodnote 44,54 miliárd eur

Najväčšia švajčiarska banka bola po nástupe finančnej krízy nútená požiadať o pomoc centrálnu banku. Úver sa jej však podarilo splatiť a môže preto spätne odkúpiť svoje aktíva, ktoré sa časom stali ziskovými.

Bankia, Španielsko

Záchranný balík v hodnote 18 miliárd eur

Najväčšia španielska banka dosiahla minulý rok stratu rekordných 19,2 miliardy eur. Táto astronomická čiastka je zároveň najväčšou korporátnou stratou v histórii krajiny. Strata tak presiahla aj záchranný úver v hodnote 18 miliárd eur, ktorý banka získala od eurozóny na rekapitalizáciu.

Španielsko. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Bank of Cyprus

Záchranný balík v hodnote 23 miliárd eur

Najväčšia cyperská banka Bank of Cyprus v roku 2011 prišla o 1,28 miliardy eur, čo predstavovalo 3,6 % jej vtedajších aktív. Cyprus dostal záchranný balík v hodnote 23 miliárd eur pod podmienkou, že Bank of Cyprus preberie druhú najväščiu banku, Laiki Bank, ktorá bola rekordne zadlžená. Bank of Cyprus tiež v rámci záchranného programu prešla reštrukturalizáciou, ktorá prebehla úspešne.

Bank of Cyprus. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Laiki Bank, Cyprus

Najproblematickejšia a zároveň druhá najväčšia cyperská banka v roku 2011 dosiahla stratu 5 miliárd dolárov. Sporitelia prišli o značnú časť svojich vkladov a banka bola nútená zatvárať pobočky po celej krajine. Problémy viedli k rozhodnutiu banku zlikvidovať a zdravé aktíva previesť na Bank of Cyprus.

Laiki Bank. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Millennium banka, Portugalsko

Záchranný balík v hodnote troch miliárd eur

Najväčšia portugalská súkromná banka Millennium BCP dosiahla vlani rekordnú stratu vo svojej histórii, a to 1,22 miliardy eur. Nepriaznivý výsledok jej podnikania súvisí s poklesom kurzovej hodnoty cenných papierov a najmä s bilančnou stratou jej gréckej dcéry Novabank.

Piraeus Bank, Grécko

Záchranný balík v hodnote 1,46 miliardy

Grécka banka Piraeus Bank kvôli kríze stratila až 6,2 miliardy eur. Banka na svoju záchranu získala takmer dvojnásobok financií, ktoré potrebovala na to, aby sa vyhla znárodneniu.

Monte dei Paschi di Siena, Taliansko

Záchranný balík v hodnote 3,9 miliardy eur

Najstaršia banka na svete, talianska Monte dei Paschi di Siena, je tretím najväčším finančným ústavom v krajine. Banka zaznamenala v roku 2012 stratu 3,17 miliardy eur. Dlhová kríza ju tvrdo zasiahla, pretože vlastní veľký objem (okolo 25 miliárd eur) talianskych štátnych dlhopisov.

Anglo Irish Bank, Írsko

Anglo Irish Bank je hlavným strojcom krízy v Írsku, vláda preto schválila jej likvidáciu. Banke totiž na začiatku globálnej finančnej krízy vznikol obrovský dlh, čo vláde spôsobilo nemalé problémy, keďže sa zaručila za celý bankový sektor Írska.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Commerzbank, Nemecko

Záchranný balík v hodnote 18,2 miliárd eur

V roku 2009 musela druhú najväčšiu banku v Nemecku zachraňovať vláda, ktorá v inštitúcii dodnes kontroluje 17-percentný podiel. Commerzbank ublížilo aj to, že vo svojom portfóliu mala grécke dlhopisy v hodnote asi tri miliardy eur, čo je najviac spomedzi európskych inštitúcií. Banka tiež oznámila, že v najbližších troch rokoch prepustí približne 5200 ľudí. To znamená takmer 12 % zo 45.000 zamestnancov na plný pracovný úväzok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.