Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2013, 14:29

ECB nevyčerpala všetky možnosti. Nevylučuje ďalší pokles sadzieb

Európska centrálna banka (ECB) je pripravená opätovne znížiť úrokové sadzby a technicky nemá problém stlačiť depozitnú sadzbu do záporných hodnôt. Povedal to člen Rady guvernérov ECB a šéf estónskej centrálnej banky Ardo Hansson. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

"Možnosti na ďalšie zníženie sadzieb sa ešte v plnej miere nevyčerpali a navyše, existujú tu aj ďalšie opatrenia, ktoré je možné využiť," povedal Hansson pred niekoľkými dňami v rozhovore pre Bloomberg v Talline.

Dodal, že ECB je technicky pripravená znížiť depozitnú sadzbu s tým, že by to mohlo byť v menšom rozsahu než o klasických 0,25 %. Nepriamo tak potvrdil informácie Bloombergu, ktoré agentúra zverejnila minulý týždeň, že podľa zdrojov z ECB by banka mohla pristúpiť k redukcii depozitnej sadzby z nulovej úrovne na -0,1 %. Ako povedal, banka síce pri pohybe so sadzbami využíva bežne rozsah 0,25 %, no sú tu aj iné možnosti. "Teoreticky, menší rozsah (zníženia) nie je vylúčený," dodal Hansson. Slabší než 0,25-% pokles depozitnej sadzby schvaľujú aj ekonómovia, keďže, ako uviedli, ide zatiaľ o nepreskúmanú oblasť.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.