Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2014, 17:08

Čínske opojenie smartfónmi sa končí. Na rade je India

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Čínske smartfónové šialenstvo sa končí. Tvrdia to technologickí experti z poradenskej spoločnosti IDC. Podľa najnovších ukazovateľov bolo totiž za tretí štvrťrok do Číny dovezených okolo 105 miliónov kusov smartfónov, čo je zvýšenie len o jedno percento za štvrťrok.  Celkovo za rok došlo k 11-percentnému rastu dodávok týchto produktov do krajiny. V porovnaní s ázijsko-pacifickou oblasťou však zaostáva a môže to byť ešte horšie. „Čína vidí poslednýkrát opojný rast trhu so smartfónmi,“ povedal Kiranjeet Kaur, senior analytik IDC pre ázijský trh.

Nasýtený trh ale aj škrty v dotáciách  

Výrazne lepšie čísla na trhu so smartfónmi prichádzajú z ázijsko-pacifickej oblasti, kde vzrástli dodávky smartfónov o šesť percent za štvrťrok. Čo sa týka celého roka, tam je rast dokonca až 24 percentný. Čína tak za regiónom výrazne zaostáva. Odborníci za tým vidia najmä nasýtenie trhu a škrtanie dotácií, ktoré prichádzali zo strany mobilných operátorov. Hlavným faktorom je to, že väčšina užívateľov mobilných telefónov na pevnine už používa smartfón, povedal Kaur. IDC uviedla, že viac ako 80 percent z 885 miliónov užívateľov mobilných telefónov v Číne už používa smartfóny.

Ďalšiu ranu pod pás prinášajú tiež samotní mobilní operátori.  V auguste totiž oznámil China mobile, že by mohol znížiť tohtoročnú dotáciu na smartfóny o 13 miliárd juanov v rámci snahy o zlepšenie ziskovosti.

Fenomenálny rast smarfónov prichádza z Indie

Ako rast dopytu v Číne spomaľuje, India napreduje. Zásielky do tretieho najväčšieho trhu pre smartfóny dosiahol 23 miliónov kusov v treťom štvrťroku. To je až 27 percentný skok za štvrťrok a 82 percentný nárast za rok. Zvýšenie prijatia smartfónov je hnacou silou rastu. V súčasnej dobe asi  20 percent z 770 miliónov užívateľov mobilných telefónov v Indii používajú smartfóny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.