Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.09.2014, 12:22

Britské banky sa pripravujú na útok Škótov. Potichu plnia bankomaty

Britské banky v tichosti prevážajú milióny bankoviek k severnej hranici krajiny. Chcú byť pripravené na prípad, že si Škóti vo štvrtkovom referende odhlasujú nezávislosť a budú si chcieť svoje peniaze vo väčšej miere vybrať z bankomatov.

Podľa zdrojov britského denníka The Independent sa bankovky prevážajú od minulého týždňa. Banky tak zásobujú svoje bankomaty pre prípad, že by si Škóti vo štvrtkovom plebiscite odhlasovali odtrhnutie od Spojeného kráľovstva a nasledovala by panika v podobe masového vyberania peňazí z účtov. Objavujú sa hlasy, že by mohli chcieť svoje prostriedky presunúť do anglických bánk.

Banky však zdôraznili, že zatiaľ zvýšený výber z vkladových účtov alebo bankomatov nezaznamenali. Centrálna banka Bank of England totiž deklarovala, že bude v prípade odtrhnutia stáť za všetkými účtami po dobu najmenej 18 mesiacov. Aj napriek tomu obavy o bezpečnosť úspor pretrvávajú. Royal Bank of Scotland a banka Lloyds už kvôli tomu museli minulý týždeň znovu uistiť svojich zákazníkov, že v prípade nezávislosti Škótska presunú svoje sídla južne od hranice.

Banky preto v rámci svojich plánov pre núdzové prípady presúvajú hotovosť do Škótska, aby sa tamojšie pobočky vysporiadali s prípadným návalom dopytu. Najväčšie banky tiež vydali svojim pobočkám v Škótsku jasné inštrukcie, aby klientov ubezpečili, že nie je dôvod panikáriť.

"Čím ďalej, tým viac ľudí sa chodí pýtať, čo sa stane, ale zatiaľ to nevyzerá, že by peniaze nejako významne odchádzali zo severu na juh," citoval The Independent svoj ​​zdroj.

Počet bankoviek v obehu sa podľa údajov centrálnej banky v priebehu minulého roka mierne zvýšil, z pôvodných 59,8 miliardy na súčasných 62,3 miliardy.

Zdroj: iDNES.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.