Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2015, 19:52

Draghi: Neexistujú hranice, kam až sme ochotní zájsť

Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi deň po poslednom zasadnutí Rady guvernérov zdôraznil, že banka je odhodlaná prijať ďalšie opatrenia v boji s dlhodobo extrémne nízkou infláciou. Informovala o tom agentúra DPA.

"Nemôže existovať žiadna hranica, kam až sme ochotní zájsť v rámci nášho mandátu pri použití nástrojov, ktoré máme k dispozícii," povedal dnes Draghi v New Yorku. ECB prijme ďalšie opatrenia, ak to bude potrebné na zabezpečenie cenovej stability.

Draghi je optimistický ohľadom vývoja spotrebiteľských cien. V eurozóne podľa neho prinajmenšom nehrozí riziko deflácie. Euro počas Draghiho prejavu oslabilo a jeho kurz klesol na dnešné minimum 1,0836 USD/EUR.

Medziročná miera inflácie v eurozóne zostáva v blízkosti nuly a v najbližších rokoch sa nepočíta s jej zvýšením smerom k inflačnému cieľu ECB. Banka zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod úrovňou 2 percentá.

Podľa aktuálnych prognóz počíta ECB v tomto roku s nárastom spotrebiteľských cien o 0,1 percenta. V roku 2016 by sa inflácia mala zrýchliť na 1 percento a v roku 2017 na 1,6 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.