Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2013, 17:53

Ropa zažije revolúciu. Zlacnie o pätinu

Boom ťažby ropy z bridlíc, v ktorom sú lídrom USA, bude mať výrazný vplyv na globálne ceny energií.

Ropa by mala zlacnieť až na 80 USD (59,24 eura) za barel (159 litrov), vyplýva z analýzy nemeckej tajnej služby BND. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa BND boom ťažby z bridlíc v USA bude mať väčší vplyv na globálne trhy, než sa predpokladalo. "Vplyvy nekonvenčnej produkcie ropy a zemného plynu v USA budeme pociťovať v najbližších 10 až 20 rokoch," uvádza sa v správe, ktorú má agentúra Reuters k dispozícii.

Podľa správy globálne ceny ropy v dôsledku ťažby z bridlíc výrazne klesnú, čo spôsobí veľké problémy producentským krajinám, ako sú Rusko a Líbya a vyvolá zmeny na Blízkom východe. Tieto zmeny najviac ohrozia Irán, Líbyu, Venezuelu a Jemen, pretože vlády týchto štátov sa spoliehajú na vysoké ceny ropy. Správa počíta s tým, že ceny ropy dlhodobo klesnú na približne 80 USD za barel pričom v súčasnosti sa jej cena pohybuje pod hranicou 100 dolárov.

1 EUR = 1,3505 USD

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.