Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2015, 10:19

Slovensko je tigrom eurozóny. Predbehli sme aj silné pobaltské štáty (+grafy)

Slovenská ekonomika prudko rastie, dosahuje najlepšie čísla za posledné štyri roky.

Slovensko sa stalo lídrom eurozóny. V prvom štvrťroku vzrástla naša ekonomika najrýchlejšie zo všetkých členských krajín. Oproti vlaňajšku to podľa Eurostatu bolo 2,9 percenta.

Rast ekonomiky tak predbehol aj pobaltské krajiny, ktoré už niekoľko rokov patria medzi najrýchlejšie rastúce v Európskej únii.

Podľa analytikov sa pod tento vydarený štart roka postarali firmy aj domácnosti. V praxi to znamená, že firmy viac vyrábajú a ľudia viac míňajú na nákup tovarov a služieb.

„Mesačné údaje napovedajú, že rast by mal byť lepšie vyvážený medzi domáci a zahraničný dopyt ako v predošlom období,“ tvrdí makroekonóm VÚB banky Andrej Arady.

Rast slovenskej ekonomiky sa v prvom štvrťroku tohto roka zrýchlil. Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR v medziročnom porovnaní totiž hrubý domáci produkt v stálych cenách stúpol o 3,1 percenta, kým v poslednom štvrťroku minulého roka zaznamenal rast o 2,4 percenta. "Slovenská ekonomika tak rástla najrýchlejšie od konca roku 2011," vysvetľuje analytik Ľubomír Koršňák z UniCredit. 

Po očistení o sezónne vplyvy hospodársky rast počas prvých troch mesiacov tohto roka dosiahol na medziročnej báze 2,9 percenta a medzikvartálne si ekonomika polepšila o 0,8 percenta.

V bežných cenách sa pritom za prvé tri mesiace tohto roka vyprodukoval na Slovensku hrubý domáci produkt v objeme 17,807 mld. eur. Oproti prvému kvartálu 2014 to predstavuje nárast o 2,7 percenta. Detailnú štruktúru, ako aj spresnené údaje o vývoji hrubého domáceho produktu začiatkom roka 2015 pritom Štatistický úrad SR zverejní 5. júna 2015.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.