Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2014, 13:23

Londýn stiahol chvost. Únia má právo obmedziť odmeny bankárov

Británia stiahla svoju sťažnosť voči rozhodnutiu Európskej únie obmedziť odmeny bankárov. Reagovala tak na vyjadrenie generálneho advokáta Európskeho súdneho dvora, že EÚ má právo bonusy bankárov limitovať. Informovali o tom agentúra Reuters a server BBC.

Generálny advokát Európskeho súdneho dvora Niilo Jääskinen vo štvrtok 20. novembra uviedol, že Európska únia toto právo má, nakoľko odmeny priamo nestanovuje, iba ich limituje voči výške základného platu. Súdu preto odporučil, aby sťažnosť Británie zamietol. Aj keď odporúčania advokáta nie sú záväzné, verdikt súdu býva zvyčajne totožný.

Britský minister financií George Osborne následne oznámil, že za takýchto okolností sťažnosť Británie podľa všetkého neuspeje, a preto ju sťahuje. "Nebudem mrhať peniazmi daňových poplatníkov na spor, v ktorom s veľkou pravdepodobnosťou neuspejeme," povedal Osborne. Ako však dodal, aj keď EÚ môže mať na takýto krok právo, sama sebe uškodí. Smernica EÚ stanovuje, že odmena bankárov nesmie prekročiť výšku ich ročného platu a iba v prípade súhlasu akcionárov smie dosiahnuť 200 % jeho úrovne.

Podľa Británie však takýto postup spôsobí, že mnohí talentovaní finančníci si budú hľadať uplatnenie mimo európskeho trhu, prípadne povedie k prudkému rastu základných miezd, čo zhorší možnosti bánk pri znižovaní nákladov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.