Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2015, 14:54

Ženy víťazia nad mužmi. Majú menej dlhov a s peniazmi pracujú lepšie

Ženy sa stavajú ku svojej finančnej situácii spravidla zodpovednejšie než muži. Dokazujú to interné štatistiky spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika. Vyplýva z nich, že ženy sa zadlžujú až o 25 percent menej než muži. Ak sa navyše dostanú do finančných problémov, priemerná suma, ktorú dlžia, je o štvrtinu nižšia.

Ženy tvorili dve pätiny (43 percent) osôb, ktoré v minulom roku zápasili s vážnymi finančnými problémami. Okrem nižšej ochoty zadlžiť sa bola pre ne charakteristická aj menšia ochota požičiavať si vysoké finančné sumy. Vlani mali ženy priemerný dlh v bankových i nebankových inštitúciách vo výške 1120 eur, teda o štvrtinu menej než muži (1520 eur).

Hlavným dôvodom nižších dlžných súm žien v porovnaní s mužmi je účel, na ktorý ženy požičané peniaze vynakladajú. Ženy si požičiavajú predovšetkým na spotrebu, prípadne na predmety do domácnosti, dovolenky, darčeky alebo výbavu pre deti. Muži naopak používajú pôžičky napríklad na splatenie lízingov a hypoték.

Ženy sa vyznačujú obozretnejším prístupom k existujúcemu dlhu. Prevažná časť z nich (86 percent) si berie len jednu pôžičku, ktorú tiež väčšinou spláca.

"Ženy sú v prístupe k financiám obvykle zodpovednejšie než muži. V minulom roku svoje peňažné záväzky splácalo 40 percent žien, ale iba 35 percent mužov," vysvetľuje rozdiel Markéta Fixová zo spoločnosti KRUK, ktorá sa zaoberá správou a vymáhaním pohľadávok.

Ženy spravidla sledujú tok finančných prostriedkov v domácnosti a bežne tiež zastávajú rolu živiteľa rodiny. Zodpovednejšie reagujú aj v prípade, keď sa dostanú do finančných problémov.

"Ženy sú aktívnejšie pri nadväzovaní kontaktu s veriteľom a snažia sa riešiť neuspokojivú finančnú situáciu. Uvedomujú si, že komunikácia s firmou, ktorá spravuje dlh, má zásadný význam pre obnovenie finančnej rovnováhy," uzatvára Fixová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.