Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2014, 10:43

Grécko je už zo šetrenia unavené. Možno ostane v záchrannom programe

Grécka vláda odmietla ďalšie zvyšovanie daní a znižovanie miezd, ako to vyžadujú medzinárodní veritelia. Uviedol to grécky premiér Antonis Samaras. Aténam sa zatiaľ kvôli nezhodám s veriteľmi nepodarilo prejsť poslednou revíziou medzinárodného záchranného programu, pre ktorú je ako konečný termín stanovený 8. december.

"Pri rokovaniach ohľadom konečnej revízie si veritelia stanovili podmienky zahŕňajúce zvyšovanie daní a znižovanie miezd, my sme ich ale odmietli," povedal Samaras. Dodal, že vláda namiesto toho prijala niektoré iné opatrenia, neposkytol však o nich žiadne podrobnosti.

Úspory požadované veriteľmi by podľa premiéra mali katastrofálne následky. "Nikto nemôže akceptovať tento iracionálny a neospravedlniteľný tlak," povedal podľa agentúry AP Samaras. Spory okolo poslednej revízie vyvolávajú pochybnosti, či bude Grécko schopné dosiahnuť plánované opustenie záchranného programu do konca tohto roka.

Grécko sa v máji 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a muselo požiadať Európsku úniu a Medzinárodný menový fond (MMF) o finančnú pomoc. Dohodlo sa už na dvoch záchranných programoch v celkovej výške 240 miliárd eur. Výmenou za to musela vláda zaviesť masívne výdavkové škrty, znížiť dôchodky a mzdy a opakovane zvýšiť dane, čo prehĺbilo hospodársku recesiu a vyvolalo protesty obyvateľov.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.