Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.05.2014, 12:47

Credit Suisse zaplatí rekordnú pokutu. Kvôli boháčom

Americké ministerstvo spravodlivosti žiada od švajčiarskej banky vyplatiť 1,6 miliardy dolárov.

Pomáhať boháčom sa bankám už nevypláca. A to kvôli mastným pokutám. Najnovšie na to doplatil švajčiarsky bankový gigant Credit Suisse, od ktorého žiada americké ministerstvo spravodlivosti vyplatiť 1,6 miliardy dolárov. Manažéri banky totiž radili bohatým Američanom, ako sa vyhnúť daniam, na čo doplatila ekonomika krajiny.

Ministerstvo spravodlivosti začalo Credit Suisse kvôli tomu vyšetrovať. Vo svojom vyhlásení zverejnilo videozáznam, v ktorom generálny prokurátor Eric Holder (na snímke) hovorí o úzkej spolupráci s regulátormi. „Mám v úmysle potvrdiť zásadu, že žiadna fyzická alebo právnická osoba, ktorá poškodzuje našu ekonomiku, nie je nad zákon,“ povedal Holder. Dlhoročný spor s bankami, ktorý uštedril pre tunajšiu ekonomiku ranu, je tak u konca.

Rekordný trest
Pokutu, ktorú má Credit Suisse zaplatiť je pritom oveľa väčšia ako doterajšie podobné sankcie pre banky. V roku 2009 dosiahlo americké ministerstvo spravodlivosti vyrovnanie so švajčiarskym finančným domom UBS AG, ktoré zaplatilo pokutu 780 miliónov dolárov. A to z rovnakého dôvodu: za podanie pomocnej ruky Američanom,ktorí nechceli platiť dane.

Spomínaný trest vo výške 1,6 miliardy dolárov by tak prekročil stanovenú čiastku, ktorú si Credit Suisse vyčlenila na urovnanie sporov so Spojenými štátmi. Mali totiž pripravenú len miliardu dolárov. Hovorca Credit Suisse odmietol situáciu komentovať.

Negatívne dopady na banky
Credit Suisse vo februári súhlasil , že zaplatí takmer dvesto miliónov dolárov na vyriešenie prípadu súvisiaceho s americkou Komisiou cenných papierov, ktorá obvinila švajčiarsku banku z toho, že poskytovala maklérske a poradenské služby klientom v USA bez registrácie v spomínanej Komisii cenných papierov. Švajčiari sa však boja, že by ich tieto spory negatívne zasiahli.

Tunajšia ministerka financií Eveline Widmer-Schlumpf sa preto minulý týždeň stretla s americkými kolegami a diskutovali o vyšetrovaní švajčiarskych bánk. Hovorca ministerky povedal, že Eveline Widmer – Schlumpf hľadá “spravodlivé a rovnaké zaobchádzanie“ švajčiarskych bánk, ktoré sú vyšetrované.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.