Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2016, 00:00

Giganty si spravili daňový raj priamo v centre Európy

Svetová pivovarnícka jednotka AB Inbev, tabakový gigant British American Tobacco či ďalších vyše 30 nadnárodných gigantov.

Tí všetci mali nezákonne získať na daňových úľavách dohromady stovky miliónov eur. A nie tak hocikde, ale priamo v centre Európskej únie – v Belgicku. Tvrdí to Európska komisia, ktorá má hlavné sídlo, paradoxne, v rovnakom štáte. Respektíve v jeho hlavnom meste, Bruseli.


Čítajte viac: Brusel viní Belgicko z pomoci gigantom


Komisia belgické úrady vyzvala, aby od týchto firiem dodatočne vybrali na daniach 700 miliónov eur. Selektívne daňové výhody sú totiž podľa komisie proti pravidlám Európskej únie o štátnej pomoci. Rovnaký názor majú aj experti. Tí vidia hlavný problém v tom, že Belgičania neposkytli takéto výhody všetkým firmám. „Táto selekcia je diskriminačná,“ vysvetľuje pre HN Viliam Karas, právnik firmy Maple & Fish.

Na zvýhodňovanie využívali firmy režim zdaňovania nadmerného zisku, ktorý Belgicko zaviedlo v roku 2005. Ten umožnil spoločnostiam znížiť si základ dane o 50 až 90 percent, a to tak, že od neho odpočítali nadmerný zisk.

Belgickí daniari dokonca tento systém propagovali pomocou špeciálneho loga „Len v Belgicku“. Odkedy komisia spustila vyšetrovanie, Belgicko udeľovanie záväzných daňových stanovísk pozastavilo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.