Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2014, 12:29

Dlh Slovenska umelo klesol. Vyhli sme sa kritickej hranici

Minister financií Peter Kažimír dostal dobrú správu. Vďaka zmene metodiky klesol dlh Slovenska pod 55 percent HDP.

Ušetriť približne 400 miliónov eur. To znamená, zoškrtať tri percentá z celkových výdavkov štátneho rozpočtu. S týmito krokmi muselo ministerstvo financií rátať pri zostavovaní budúcoročného rozpočtu. Dôvod? Náš dlh za minulý rok mal presiahnuť 55 percent. Ide o hranicu, kedy sa spúšťa už tretia úroveň takzvanej dlhovej brzdy, čiže súboru šetriacich opatrení.

Nakoniec sa však minister financií Peter Kažimír (Smer–SD) pred spustením brzdy zachráni. Minuloročná "sekera" totiž túto kľúčovú hranicu podlezie. A dlh tak bude na úrovni 54,6 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil Eurostat.

Dôvodom nižšieho dlhu je zmena metodiky, takzvaná ESA 95 sa mení na ESU 2010. V praxi to znamená, že Európska komisia zmenila spôsob výpočtu hrubého domáceho produktu. A tým sa zmenila aj výška nášho dlhu. Ten sa totiž počíta ako percento z HDP. Domáci produkt je po novom vyšší a náš dlh tak klesá.

Ako je možné, že je HDP vyššie? Európski štatistici sa od septembra pozerajú inak na výdavky, na výskum a vývoj a na armádu. Doteraz sa napríklad tieto výdavky vnímali ako takzvaná medzispotreba a nezväčšovali HDP. Po novom sa Eurostat na ne pozerá ako na investície a HDP už zväčšujú.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.