Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2014, 10:52

Credit Suisse pomáhal ukrývať peniaze. Zaplatí miliardovú pokutu

Credit Suisse sa v USA po dlhoročnom spore dohodla na zaplatení pokuty. Švajčiarska banka bola obvinená, že pomáhala americkým občanom s daňovými únikmi. Informovali o tom agentúry DPA a Bloomberg.

Finančný inštitút zaplatí pokutu v celkovej výške 2,6 miliardy USD (1,9 miliardy eur), uviedlo v pondelok (19. 5.) večer americké ministerstvo spravodlivosti. To je historicky najvyššia pokuta v procese týkajúcom sa daňových únikov.

Americký minister spravodlivosti Eric Holder kritizoval Credit Suisse za nedostatočnú spoluprácu pri tri roky trvajúcom vyšetrovaní. Banka podľa neho vo veľkom rozsahu pomáhala americkým daňovým poplatníkom pri daňových únikoch. Keď ministerstvo informovalo banku o vyšetrovaní, nespolupracovala a napríklad zničila dôležité dokumenty.

"Tento prípad ukazuje, že žiaden finančný inštitút, odhliadnuc od jeho veľkosti alebo globálneho rozsahu, nie je nad zákonom," vyhlásil na pondelkovej konferencii Holder. Dodal, že ziskovosť nejakej firmy alebo jej trhový podiel nikdy nebudú môcť slúžiť ako štít proti trestnému stíhaniu alebo pokute.

Credit Suisse sa musela tiež priznať k svojej vine. Americké ministerstvo spravodlivosti na to tlačilo, pretože banka nedostatočne spolupracovala pri vyšetrovaní. Aj napriek priznaniu sa finančný inštitút nemusí obávať o svoju bankovú licenciu v USA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.