Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2014, 12:40

Rusko na záchranu rubľa obetovalo takmer miliardu dolárov

Ruská centrálna banka posunula svoje želané obchodovacie pásmo pre rubeľ voči menovému košu zloženého z dolára a eura o ďalších 10 kopejok. Urobila tak po intervenciách na devízovom trhu, ktorých cieľom bolo spomalenie tempa poklesu ruskej národnej meny. Banka v utorok oznámila, že od 6. októbra sa snaží kurz rubľa voči jednotke menového koša udržať v pásme 35,60 až 44,60 rubľa. Predtým centrálna banka udržiavala kurz v pásme 35,50 až 44,50 rubľa.

Centrálna banka krajiny zároveň v utorok informovala, že 3. októbra vynaložila 980,7 mil. USD na intervencie na devízovom trhu s cieľom chrániť hodnotu rubľa. Ruská národná mena oslabuje v dôsledku poklesu cien ropy aj pre rolu Moskvy v ukrajinskej kríze.

V utorok ráno ruské aktíva posilnili. Kopírovali dobrý výkon aktív nových trhových ekonomík na začiatku týždňa. Moskve navyše prospelo to, že sa neobjavilo veľa negatívnych správ v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Kurz rubľa voči doláru sa mierne zotavil. Ruská mena si do 6:20 GMT pripísala 0,01 % a stúpla na 39,72 RUB/USD. Oproti euru rubeľ posilnil o 0,2 % na 50,17 RUB/EUR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.