Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2015, 15:09

Zlý muž z Top Gearu predstavil nový dron od Amazonu, dokáže sa vyhýbať prekážkam

Internetový obchod Amazon v nedeľu ukázal novú podobu Drona, ktorý chce využívať k dodávkam tovaru zákazníkom.

Osemvrtuľový stroj Prime Air Drone lieta rýchlosťou 88,5 kilometra za hodinu a vie sa vyhýbať prekážkam. Vo firemnom propagačnom videu ho predstavil bývalý moderátor relácie Top Gear Jeremy Clarkson.

Bezpilotné lietadlo dokáže rovnako ako helikoptéra vystúpať takmer 400 stôp (asi 122 metrov) do výšky. Potom ale v klipe zmení smer a pohybuje sa po vodorovnej osi podobne ako lietadlo. Zásielky môže doručiť do tridsiatich minút.

Stroj je tiež vybavený technológiou, ktorá mu umožní vyhnúť sa prekážkam. Pohybuje sa pomocou ôsmich vrtúľ rýchlosťou 88,5 kilometra za hodinu a tovar doručí v okruhu 24 kilometrov.

Úrad pre letectvo povolil testovanie

"Tento dizajn umožňuje efektívne prekonávať dlhé vzdialenosti. Vidieť Prime Air bude jedného dňa bežné, ako je dnes bežné vidieť automobil s poštou," uviedol hovorca spoločnosti Amazon Kristen Kishová pre server TechCrunch.

Amazon predstavil prvý prototyp svojho bezpilotného lietadla pred dvoma rokmi. V marci získal od amerického Federálneho úradu pre letectvo (FAA) súhlas na testovanie bezpilotných lietadiel. Zatiaľ sa ale nevie, kedy by firma nový stroj mohla začať využívať na rozvoz tovaru. Amazon si musí predovšetkým vylepšiť systém koordinácie donáškového Drona v členitom mestskom prostredí. Veľkú prekážku tvoria hlavne drôty elektrického vedenia.

Americké zákony v súčasnosti komerčnú prevádzku bezpilotných lietadiel nedovoľujú. FAA však kvôli rastúcemu záujmu zo strany firiem aj jednotlivcov pracuje na nových pravidlách pre používanie bezpilotných lietadiel pre komerčné i rekreačné účely.

Drone chce aj Google, Alibaba a Walmart

Na bezpilotnom lietadle pracuje po vzore Amazonu od roku 2012 aj Google. Svoj Project Wing testoval najskôr v austrálskom Queenslande, kde tamojším farmárom Drone dodával vodu, lieky, sladkosti či jedlo pre psov.

Rozvoz tovaru pomocou bezpilotných lietadiel skúša aj čínsky e-shop Alibaba. Tento rok vo februári pri cvičnej prevádzke doručovali v Pekingu, Šanghaji a Kantone balíčky s čajom.

Nedávno požiadal o povolenie na testovaciu prevádzku aj najväčší svetový reťazec Walmart. Drone chce využiť nielen na rozvoz domov, ale aj vo svojich skladoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.