Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2014, 17:06

Európska únia bude mať nového šéfa. Povedie ju Juncker

Len britský premiér David Cameron a predseda maďarskej vlády Viktor Orbán dnes na summite EÚ povedali nie nominácii luxemburského expremiéra.

Novým predsedom Európskej komisie sa stane Jean-Claude Juncker. Nomináciu luxemburského expremiéra v piatok na summite v Bruseli odhlasovali európski lídri, premiéri Veľkej Británie a Maďarska boli proti. Návrh musí ešte schváliť Európsky parlament.

"Rozhodnuté. Európska rada navrhuje Jeana-Clauda Junckera do funkcie nového predsedu Európskej komisie, "oznámil Herman Van Rompuy prostredníctvom svojho oficiálneho profilu na sociálnej sieti Twitter.

Ak europoslanci Junckerovu nomináciu potvrdia, stane sa v poradí dvanástym šéfom Európskej komisie. Vo funkcii nahradí portugalského expremiéra José Barossa, ktorý komisiu vedie od roku 2004.

Proti Junckerovej nominácii sa postavili britský premiér David Cameron a jeho maďarský náprotivok Viktor Orbán. „Povedal som európskym lídrom, že nového systému pre výber šéfa európskej komisie budú možno ľutovať," napísal Cameron po voľbe na Twitter s tým, že bráni najmä britské národné záujmy. Už pred hlasovaním svojich voličov pripravoval na to, že bude na európskom summite zrejme prehlasovaný.

Cameronovi na Junckerovi vadí najmä to, že patrí medzi priaznivcov užšej politickej integrácie „dvadsaťosmičky“ a mohol by teda zablokovať reformy, ktoré sú pre euroskeptických Britov kľúčové.

V súvislosti s novým systémom voľby šéfa Európskej komisie sa navyše Cameron obáva, že sa celá inštitúcia spolitizuje. Junckera totiž do funkcie navrhla Európska ľudová strana, teda frakcia, ktorá zvíťazila v májových voľbách.

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.