Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2015, 15:27

Draghi prezradil detaily tlačenia peňazí. ECB nakúpi dlhopisy za bilión

Európska centrálna banka bude mesačne nakupovať dlhopisy v hodnote 60 miliárd eur. Program spúšťa v pondelok.


Európska centrálna banka (ECB) začne s nákupom dlhopisov 9. marca. Potvrdil to na tlačovej konferencii šéf ECB Mario Draghi. Mesačne bude eurobanka nakupovať dlhopisy v hodnote 60 miliárd eur a trvať bude až dovtedy, kým sa nenaplnia inflačné ciele. Informuje o tom Wall Street Journal.

Pri svojom dnešnom zasadnutí na Cypre ECB oznámila, že necháva úrokové sadzby nezmenené na rekordnom minime. Ich zvyšovanie sa však z úrovne 0,05 ani neočakávalo.

Eurobanka už v januári oznámila, že sa chystá do ekonomiky postupne natlačiť 1,1 bilióna eur. Má sa to diať aj nákupom štátnych dlhopisov. Najväčším kritikom tohoto postupu je Nemecko.

Draghi nevidí dôvod a ani neplánuje nič iné ako nákup aktív za 60 miliárd eur do augusta 2016 a prípadne, podľa potreby, aj dlhšie.

Inflácia by mala byť v roku 2015 nulová kvôli cenám ropy. ECB ďalej očakáva, že Európa bude rásť o 1,5 percenta. Hlavným motorom majú byť neštandardné nástroje menovej politiky a ceny ropy. Pre rok 2017 očakáva šéf ECB infláciu na úrovni 1,8 percenta.

Prejav šéfa ECB zamával aj s eurom, keď zmazalo straty oproti doláru. Na chvíľu sa ocitlo na hranici 1,11 potom sa vrátilo na úroveň 1,1067.

ECB zároveň navýšila pre Grécko program ELA o 500 miliónov eur. Má to byť núdzová pomoc pre grécke banky. "Poslednou vecou, ktorú môže niekto povedať, je, že ECB nepomáha Grécku," vyhlásil Draghi.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.