Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2015, 10:52

Svoje peniaze som dostala, reagovala na splátku od Grécka Lagardeová


Grécko vo štvrtok uhradilo Medzinárodnému menovému fondu (MMF) splátku úveru vo výške 450 mil. eur. Podľa agentúry Reuters to potvrdila šéfka MMF Christine Lagardeová. "Svoje peniaze som dostala," reagovala podľa agentúry AFP po svojom prejave vo Washingtone. 

Atény dlžnú čiastku zaplatili v termíne splatnosti, ktorý pripadal na 9. apríla. Grécki predstavitelia ešte minulý týždeň varovali, že pred záväzkami voči MMF môžu Atény uprednostniť výplatu miezd a dôchodkov.

Grécko sa s eurozónou a MMF stále nedohodlo na reformách, ktoré majú krajine odblokovať zadržiavanú finančnú pomoc. Splátku v sume 7,2 mld. eur z končiaceho úverového programu Grécko potrebuje na odvrátenie hroziacej platobnej neschopnosti.

Minulý týždeň Grécko predložilo 26-stranový zoznam reforiem, ktorý však zástupcovia veriteľov označili za vágny a príliš optimistický z pohľadu očakávaných príjmov. Veriteľom tiež chýbajú opatrenia v kľúčových oblastiach, ktorými sú dôchodkový systém a trh práce. Podľa gréckych médií eurozóna v stredu stanovila Grécku ultimátum šesť pracovných dní, dokedy majú Atény predložiť upravený návrh. Ten by mohol poslúžiť ako základ dohody pre uvoľnenie peňazí. O Grécku budú rokovať ministri financií členských štátov eurozóny 24. apríla na stretnutí v lotyšskej metropole Riga.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.