Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Cena Bitcoinu výrazne klesla a po mesiaci opäť spadla pod 30-tisíc dolárov. Jeho pokles potom stiahol nadol aj ostatné kryptomeny. Trh s nimi za 24 hodín prišiel podľa serveru CoinMarketCap zhruba o 98 miliárd dolárov.

Bitcoin, ktorý je najznámejšou kryptomenou, od svojho aprílového maxima odpísal už viac ako polovicu svojej hodnoty. V pondelok začal klesať po výpredaji akcií na burzách v Spojených štátoch.

Zdroj: coindesk.com

Krátko po 09:00 SELČ sa Bitcoin podľa špecializovaného servera CoinDesk predával zhruba za 29 840 dolárov. Za posledných 24 hodín tak vykazoval pokles o 6,3 percenta.

Rozsiahly výpredaj 

Menšie kryptomeny ako ethereum či XRP, ktoré často tesne kopírujú pohyb Bitcoinu, odpisovali od siedmich do desiatich percent.

"Globálne trhy zasiahol rozsiahly výpredaj, rizikové aktíva všeobecne oslabujú," uviedla Annabelle Huangová zo spoločnosti Amber Group, ktorá poskytuje finančné služby pre kryptomenové trhy.

Podľa nej sa objavujú obavy týkajúce sa kvality a sily hospodárskeho oživenia. "V kombinácii s nedávnym oslabením Bitcoinu to poslalo trh s kryptomena dole," dodala.

Na cenu Bitcoin negatívne pôsobia zásahy regulačných úradov po celom svete. Peking napríklad zasiahol proti tamojším ťažiarom kryptomeny a čínska centrálna banka vyzvala finančné inštitúcie, aby prestali poskytovať služby súvisiace s kryptomenami.

Rôzne obmedzenia 

V júni britský Úrad pre finančnú etiku v krajine obmedzil činnosť svetovo najväčšej kryptomenovej burzy Binance. Varovali pred ňou tiež úrady v Japonsku, Kanade a Thajsku.

"Všeobecne sme svedkami toho, že sa regulačné orgány viac zameriavajú na kryptomeny a Bitcoin," zhrnul súčasný trend Vijay Ayyar zo singapurskej kryptomenovej burzy Luno.

Podľa Ayyara by mohol byť pokles Bitcoin pod 30-tisíc dolárov dôležitý. Výpredaj podľa neho môže pokračovať až do rozmedzia medzi 22-tisíc a 24-tisíc dolárov.

Ayyar má tiež za to, že potom sa Bitcoin bude zrejme obchodovať v určitom rozpätí. "Než sa vráti rast, videl by som Bitcoin ešte nejakú dobu medzi 20-tisíc až 40-tisíc dolárov," povedal Ayyar.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.