Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.08.2015, 00:00

Michal Kováč mladší je späť. Máme dôkaz, že slovenský tieň na Taiwane sa zväčšuje

Diplomat Michal Kováč mladší podľa videa na Youtube s obvineným a zatknutým šéfom fantómovej firmy Zodic Lo Hsu-Liangom podpísal falošnú zmluvu.

Video nazvané „Zodic World Light Technology a Honduras podpísali memorandum o spolupráci“ stavia slovenského diplomata Michala Kováča mladšieho do nového svetla. Taiwanské úrady vyšetrujú burzový megapodvod za približne 32 miliónov eur, v ktorom mal byť strategickým partnerom taiwanskej firmy Zodic Light World Technology údajný česko-slovenský zdravotnícky gigant Chirana. V projekte sa angažoval aj šéf Slovenského ekonomického a kultúrneho úradu v Tchaj-pej Michal Kováč mladší.

Riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Slovenska Peter Susko doteraz argumentoval, že tvrdenia o Kováčovom výraznom prispení či angažovaní sa nemali zakladať na pravde. Na serveri Youtube je však zverejnené vyše 1,5 hodiny trvajúce video, ktoré priamo vyvracia doterajšie argumenty rezortu diplomacie, podľa ktorých sa mal vedúci ekonomického a kultúrneho úradu v Tchaj-pej zúčastniť „na slávnostnom podpise memoranda medzi oboma komerčnými subjektmi ako hosť a nevyvíjal žiadnu osobitnú aktivitu smerujúcu k uzavretiu obchodného vzťahu medzi nimi“. Kováč mladší ho totiž na videu pod vlajkou Slovenska a Európskej únie vlastnoručne pečatí podpisom spoločne so zatknutým a z podvodu obvineným šéfom taiwanskej technologickej firmy Lo Hsu-Liangom, alias Hubertom Lo, a nastrčeným Juanom Radom zo spoločnosti LAT Group.

V čase od 21:10 prebieha spomínané podpisovanie zmlúv Michalom Kováčom ml.:

O Chirane bez Chirany

Tesne pred podpisom vyfabrikovanej zmluvy sa pritom diplomat Kováč ospravedlňuje prítomným za neúčasť predstaviteľov neexistujúceho česko-slovenského zdravotníckeho gigantu Chirana Group Jiřího Kopečka a Henricha Hercega na tejto významnej udalosti. Toto zoskupenie pritom na Taiwane zneužíva meno a obchodnú značku slovenskej spoločnosti Chirana, patriacej do holdingu M. O. C. Stará Turá. O podpise memoranda medzi taiwanskou spoločnosťou, Chiranou Group, LAT Group a Tchaj-pej Medical University hovorí Kováč ako o prelomovom medzníku a novej kapitole vzťahov medzi Slovenskom a Taiwanom. Zároveň nezabudne dodať, že „príchodu tohto dňa predchádzalo množstvo tvrdej práce a môjho malého prispenia... Tento projekt, ako aj ďalšie, ktoré budú nasledovať, majú vždy moju plnú podporu a pozornosť.“ Po slávnostnom podpise nasledujú široké úsmevy, potriasanie rúk a spoločná póza pre fotografov. Čo Kováč v službách slovenského diplomatického zboru podpísal, ministerstvo zahraničných vecí nevysvetlilo. Či konal v mene Slovenska, alebo vymysleného konzorcia Chirana údajne pozostávajúceho z viac ako 300 spoločností so 4 tisíckami zamestnancov a ročným obratom vyše miliardy eur, nevysvetlil HN ani Michal Kováč mladší.

Bez dôsledkov

Dokonalú ilúziu vytvárajúci Zodic a vymyslená česko-slovenská firma podpisom memoranda totiž získava prísľub kontraktu na dodávku zdravotníckeho materiálu za 500 miliónov eur do Latinskej Ameriky

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.