Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.01.2015, 12:55

Rubeľ sa zo šoku spamätáva. Ruské akcie však mieria nadol

Ruský rubeľ v úvode utorkového obchodovania posilňoval po pondelkovom prudkom prepade, ku ktorému prispelo rozhodnutie ratingovej agentúry Standard & Poors znížiť hodnotenie úverovej spoľahlivosti Ruska do špekulatívneho pásma.

Ruské akcie ale mieria dolu a ich dolárový index odpisoval až zhruba tri percentá. Pred deviatou hodinou ráno stredoeurópskeho času vykazoval rubeľ voči americkému doláru nárast o zhruba 1,3 percenta na 67,90 rubľa za dolár. K euru pridával zhruba 1,1 percenta. Ruská mena v pondelok výrazne oslabila po správach o intenzívnych bojoch na východe Ukrajiny a o možnom rozšírení sankcií, ktoré na Moskvu kvôli ukrajinskej kríze uvalili západné krajiny.

Popredná globálny ratingová agentúra Standard & Poor's potom v pondelok znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Ruska o jeden stupeň do špekulatívneho pásma. Znamená to, že Rusko prišlo o investičný rating, takže veľa finančných inštitúcií bude musieť ruské cenné papiere predať.

Rubeľ po rozhodnutí S & P zakončil pondelkovú seansu voči americkému doláru na 68,79 RUB / USD, čo predstavovalo pokles o viac než šesť percent oproti predošlému záveru.

Ruské akciové trhy, ktoré boli v čase oznámenia agentúry S&P zatvorené, v úvode dnešného obchodovania zamierili nadol. Dolárový index ruských akcií RTS odpísal až tri percentá. Rubľový index moskovskej akciovej burzy MICEX strácal desatinu percenta. Podľa analytikov sa zníženie ratingu očakávalo a účastníci trhu ho už skôr väčšinou započítali do svojich transakcií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.