Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2015, 19:37

Priepasť sa zväčšila, grécky minister odmietol úspory aj dohľad EÚ

Grécky minister financií Yanis Varoufakis (na snímke) sa dnes stretol Jeroenom Dijsselbloemom, predsedom skupiny ministrov financií eurozóny. Zástupca novej gréckej vlády kategoricky odmietol predĺženie programu úspor a dohľad zahraničných inšpektorov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Hoci obaja označili rokovania za konštruktívny dialóg o cieľoch novej gréckej vlády, približne hodinu trvajúce stretnutie nedokázalo premostiť priepasť medzi vládou premiéra Alexisa Tsiprasa a európskymi partnermi. EÚ totiž trvá na tom, že Grécko musí splniť záväzky, ktoré mu vyplývajú zo záchranného balíka v hodnote 240 miliárd eur.

Dnešné rokovanie s Dijsselbloemom je prvé zo série stretnutí Varoufakisa s európskymi partnermi. Na budúci týždeň odcestuje do Londýna, Paríža a Ríma, aby získal podporu pre plány novej vlády. Tsipras, ktorý v pondelok (2.2.) v rámci prvej zahraničnej návštevy vo funkcii premiéra pricestuje na Cyprus, sa v utorok (3.2.) stretne v Ríme s talianskym premiérom Matteom Renzim. Práve Renzi je jedným z hlavných oponentov prísnych rozpočtových škrtov.

Tsipras uviedol, že Grécko nemá v úmysle spolupracovať s misiou európskych veriteľov a Medzinárodného menového fondu a nepožiada o predĺženie termínu splátky 28. februára. "Tento postoj nám umožnil získať dôveru Grékov," povedal Tsipras. "V našom prvom kroku ako vlády preto určite neodmietneme logické spochybňovanie tohto programu tým, že požiadame o jeho predĺženie."

Dijsselbloem tvrdí, že rozhodnutie o tomto termíne je možné dosiahnuť pred koncom februára, no odmietol snahu Grécka o zorganizovanie špeciálnej konferencie na tému jeho dlhu. Podľa jeho slov totiž táto konferencia už existuje a má formu skupiny ministrov financií eurozóny.

Zároveň zdôraznil, že grécka vláda musí dodržať záväzky vyplývajúce z dohody medzi Gréckom a eurozónou a varoval pred dôsledkami jednostranných krokov. Zopakoval ochotu eurozóny naďalej podporovať Grécko, kým bude schopné samo si požičiavať na medzinárodných trhoch, no za predpokladu, že krajina splní požiadavky a ciele záchranného programu.

Varoufakis síce nenaznačil ďalšie kroky Grécka, ak by nedošlo k dohode do konca februára, no ubezpečil svojho európskeho partnera, že Atény plánujú zaviesť ekonomické reformy. Za žiadnych okolností však neprijme "samo sa živiacu krízu" deflácie a zbytočné dlhy.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.