Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2015, 18:04

Gazprom ponúka Európe pomocnú ruku. Nedostatok plynu vykryje


V roku 2025 bude Európa potrebovať doviezť navyše asi 50 miliárd kubických metrov (m3) plynu, pričom na tento objem nemá uzatvorené žiadne kontrakty či dostupné transportné koridory. Povedal to dnes zástupca výkonného riaditeľa ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexander Medvedev. Rusko je však pripravené tento výpadok vykryť, pričom na to plánuje použiť tureckú cestu. Informovali o tom ruská agentúra TASS a turecká agentúra Anadolu Agency.

"Do roku 2025 dosiahne výpadok v dovoze plynu do Európy 50 miliárd m3 a Spojené štáty nebudú schopné ročne dodať na kontinent tento objem," uviedol Medvedev.

V dôsledku nárastu produkcie plynu z bridlíc v USA sú niektorí európski politici presvedčení, že závislosť od ruského plynu bude možné znížiť dovozom skvapalneného plynu (LNG) z USA. Prvý terminál na export LNG v Spojených štátoch však nebude postavený skôr ako koncom tohto roka, navyše, európsky trh nie je pre USA komerčne až tak veľmi zaujímavý.

V minulom roku klesol vývoz plynu zo strany Gazpromu do Európy o 9 % z vyše 161 miliárd m3 na 147 miliárd m3. Tento rok plánuje spoločnosť vyviezť približne 154 až 155 miliárd m3 plynu a do troch rokov chce vývoz opäť zvýšiť asi na 160 miliárd m3.

Medvedev zopakoval, že Gazprom neplánuje predĺžiť súčasný kontrakt na tranzit suroviny do Európy cez územie Ukrajiny. Tranzit by sa tak mal zastaviť po roku 2019.

"Po skončení platnosti kontraktu o tranzite plynu cez Ukrajinu sa tento kontrakt nebude predlžovať ani podpisovať nová zmluva," povedal Medvedev, pričom zdôraznil, že Európa bude musieť čoskoro s Ruskom začať diskutovať o novom projekte Turecký prúd a o zvýšení dovozu zemného plynu z Ruska.

"Veríme, že v Európe zvíťazí zdravý rozum a začneme diskutovať nielen o dodávkach plynu do Európy cez projekt Turecký prúd, ale aj o dodatočných objemoch ruského plynu," dodal Alexander Medvedev.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.