Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2016, 14:02

Fico vysvetlil plynový bonus. Takto sa dostanete k peniazom

Plynová vratka môže prísť Slovákom do schránok v ďalších rokoch. Naznačil to premiér Robert Fico, ktorý povedal, že by chcel, aby opatrenia zo sociálnych balíkov boli trvalo udržateľné. Napriek tomu, že opozícia kritizuje, že ide o nesystémové riešenie. Premiér "trvalú udržateľnosť" plynového bonusu podmienil dobrými hospodárskymi výsledkami SPP, ktorý je od júla 2014 v rukách štátu.

Väčšina Slovákov, ktorí v najbližších dňoch dostanú do schránok plynové vratky, si prilepší o desať eur. Do tarify D1, v ktorej nájdeme tých, ktorí plynom len varia, patrí 680-tisíc z 1,4 milióna Slovákov, ktorí majú nárok na plynový bonus. Vyššiu úsporu dosiahnu tie domácnosti, ktoré plyn používajú aj na ohrev vody. Ich účty sa stenčia o 14 až 45 eur. Posledná skupina Slovákov, ktorá plynom aj kúri, môže ušetriť od 65 do 165 eur za rok.

Plynové vratky prídu do schránok aj tým, ktorí za plyn neplatia. Podľa ministerstva hospodárstva sa aj oni „kvalifikujú“ na zisk vratky. Spĺňajú totiž základné predpoklady – v ruke majú platnú zmluvu na dodávky plynu a nemíňajú viac, ako určuje vyhláška.

Plyn pre domácnosti stláča nadol aj regulátor. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví znížil cenu plynu od nového roka o 3,6 percenta. Tí, ktorí len na plyne varia, ušetria za rok zhruba jedno euro. Cena plynu však klesá na burzách omnoho výraznejšie. Podľa konateľa poradenskej spoločnosti Prvá energetická Andreja Lednára je preto rozhodnutie úradu zanedbateľné.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.