Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2015, 15:43

Francúzsko dá osem miliárd do nového investičného fondu únie

Francúzsko prispeje 8 miliardami eur do nového investičného fondu na podporu hospodárstva Európskej únie (EÚ), ktorý vlani navrhol predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker a na decembrovom summite ho schválili lídri 28 členských štátov. Oznámil to francúzsky prezident Francois Hollande počas návštevy Luxemburska. Informovala o tom agentúra AFP.

Cieľom Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI) je podporiť rast ekonomiky. Mal by začať pracovať v septembri tohto roka a bude poskytovať peniaze na rôzne projekty s vyšším rizikom, od výstavby infraštruktúry až po podporu malých podnikov. Fond bude vytvorený v rámci Európskej investičnej banky (EIB), s ktorou bude EK spolupracovať ako so strategickým partnerom.

V EFSI by sa malo postupne "nakumulovať" 315 miliárd eur. Na jeho financovaní sa môžu podieľať aj členské štáty a je otvorený aj pre tretie strany, napríklad pre národné banky alebo verejné agentúry vo vlastníctve alebo pod kontrolou členských štátov, ako aj pre súkromné subjekty a subjekty mimo EÚ, ak s tým budú prispievatelia súhlasiť.

"Na vytvorenie pákového efektu je potrebné, aby tzv. Junckerov plán prilákal ďalších investorov - a to verejných aj súkromných," pripomenul Hollande a dodal, že Francúzsko do fondu vloží 8 miliárd eur prostredníctvom štátneho úverového inštitútu Caisse des dépóts (pokladnica vkladov) a štátnej investičnej banky.

Aj Nemecko sľúbilo fondu 15 miliárd eur a Španielsko 1,5 miliardy eur. Ostatní členovia bloku zatiaľ nereagovali.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.