Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2015, 16:56

Jüan sa dočkal. Prvá centrálna banka si ho pridala do rezervného koša

Ruská centrálna banka pridala čínsku menu jüan do svojho koša devízových rezerv. Uviedla to agentúra TASS s odvolaním sa na dva nemenované zdroje blízke centrálnej banke, ktoré zároveň upozornili, že banka v blízkej budúcnosti neplánuje nakupovať aktíva denominované v jüanoch.

Zo správy centrálnej banky o štruktúre jej devízových rezerv vyplýva, že 31. decembra 2014 mal na nich najväčší podiel americký dolár, a to 44 percent, ďalej euro (42 percent) a britská libra (9,5 percent). Okrem toho mala ruská banka vo svojom koši devízových rezerv menší podiel kanadských a austrálskych dolárov, švajčiarskych frakov a japonských jenov.

A podľa oboch zdrojov sa banka tento mesiac rozhodla pridať k nim ešte jüan. Zatiaľ však neuskutočnila žiadne operácie v čínskej mene ani nekúpila aktíva denominované v jüanoch. Zdroje dodali, že podiel jüanu na ruských devízových rezervách bude len malý, skôr symbolický.

Banka sa k tejto záležitosti nevyjadrila, uviedla len, že zloženie devízových rezerv uverejňuje vždy so šesťmesačným posunom.

Rusko má z hľadiska objemu siedme najväčšie devízové rezervy na svete po Číne, Japonsku, Saudskej Arábie, Švajčiarsku, Taiwane a Južnej Kórei.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.