Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.12.2014, 10:50

Maďarsko je ako čmeliak. Nemá lietať, ale lieta, vyhlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán čelí kritike kvôli najvyššej bankovej dani v Európe. Podľa šéfov firiem, politických rivalov či analytikov táto daň odplašila investorov z krajiny. Premiér si však stojí  za tým, že jeho politika funguje. Obraňuje sa ekonomickým rastom tri percentá ale aj dierou v rozpočte, ktorá spĺňa limity Európskej únie. „Hovoríme tomu maďarský model a je ako čmeliak. Vedci tvrdia, že čmeliak by nemal byť schopný lietať na základe jeho hmotnosti, veľkosti a rozpätia krídiel. A aj napriek tomu letí,“ povedal maďarský premiér.

Orbán kritiku odmieta

Ako dôkaz Orbán uviedol záznamy o hospodárskej expanzii, klesajúcej nezamestnanosti a pevnejšom rozpočte. Odmietol štatistiky naznačujúce, že jeho vedenie bolo predzvesťou nárastu miery chudoby a prepadu priamych zahraničných investícií, a to aj napriek tomu, že tri hlavné ratingové spoločnosti sa zhodli na znížení úverového ratingu krajiny.

Zníženie bankovej dane

Forint oslabil o 10,8 percenta voči euru od kedy sa Orbán dostal v roku 2010 k moci. Vláda, ktorá sa snaží získať Maďarsku investičný stupeň, plánuje znížiť daň z bankových aktív najneskôr v roku 2017. „Sme v rokovaní s bankovým sektorom o normalizácii výšky bankovej dane,  pretože je mimoriadne vysoká," povedal Orbán. „Môže to byť  reálne okolo roku 2016 alebo 2017, podľa toho kedy dôjde k dohode.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.