Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.01.2014, 13:15

Hanba pre Slovensko. Horšie ako u nás sa podniká už len na Kaukaze

Najlepšie sa podniká v Poľsku. V rebríčku nás predbehli aj Rumuni, či Bulhari.

Najlepšou krajinou na podnikanie v regióne východnej Európy a centrálnej Ázie, je Poľsko, Vďačí za to rastúcemu spotrebiteľskému trhu a zlepšujúcej sa infraštruktúre. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý vypracovala agentúra Bloomberg. Na druhom a treťom mieste skončili naši susedia Česi a Maďari. Slovensko sa však umiestnilo ďaleko za nimi. Až na 14. priečke.

Najhorší v regióne

Slovensku uškodila najmä náročnosť pri zakladaní podnikania. „Podľa hodnotenia navyše značne zaostáveme voči ostatným štátom vo vysokých nákladoch práce a materiálu vrátane energií. Znevýhodňuje nás aj nekvalitná dopravná infraštruktúra či relatívne vysoké náklady pre prepravu a s tým súvisiace komplikácie v zahraničnom obchode,“ vysvetľuje príčiny zlého umiestnenia analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Poľsko, najväčšia postkomunistická krajine v Európskej únii (EÚ), je na čele rebríčka Bloomberg Rankings pre rok 2014, v ktorom odborníci hodnotia 21 krajín regiónu. „Poľsko profitovalo najmä z veľkého a rastúceho domáceho trhu, čo ho robí menej závislým od externého vývoja. Zároveň sa výrazne zlepšila dopravná infraštruktúra (počet kilometrov dialnic za za šesť rokov strojnásobil)  a dosahuje  najrýchlejší rast produktivity práce v ostatných rokoch v rámci krajín OECD,“ vysvetľuje analytik Stanislav Pánis.

V prvej pätici je ešte Cyprus a Turecko. Slovensko obsadilo až 14. priečku, za ním sa umiestnili prevažne krajiny bývalého Sovietskeho zväzu v tomto poradí: Ukrajina (15. priečka), Kazachstan (16.) Macedónsko (17.), Gruzínsko (18.), Albánsko (19.), Bielorusko (20.) a Arménsko (21.). Lepšie podmienky na podnikanie ako na Slovensku sú v Bulharsku, ktoré obsadilo šiestu priečku, v Rusku (7.), Rumunsku (8.), Chorvátsku, na Litve a v Slovinsku (spoločne sa delia o 9. priečku), Pred Slovenskom je na 12. mieste Estónsko, po ktorom nasleduje Lotyšsko.

A v rozšírenom rebríčku 214 krajín sveta, ktoré hodnotili experti Bloomberg z pohľadu podmienok na podnikanie, je Poľsko na 26. mieste. Postkomunistický štát s 38,5 milióna obyvateľov, patrí od globálnej krízy v roku 2008 medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky v Európe a ako jediný štát EÚ sa počas krízy vyhlo recesii. Poľsko aj vďaka príspevkom z eurofondov v uplynulých šiestich rokoch investovalo vyše 80 miliárd USD do vybudovania a rozšírenia siete ciest. To mu pomohlo zmierniť vplyv krízy v eurozóne na výkon svojho hospodárstva.

Rebríček: Najlepšia krajina na podnikanie

1. Poľsko
2. Česko
3. Maďarsko
4. Cyprus
5. Turecko
6. Bulharsko
7. Rusko
8. Rumunsko
9. Chorvátsko
10. Litva
11. Slovinsko
12. Estónsko
13. Lotyšsko
14. Slovensko
15. Ukrajina
16. Kazachstan
17. Macedónsko
18. Gruzínsko
19. Albánsko
20. Bielorusko
21. Arménsko

 

Obrovské pokroky

„Poľsko dosiahlo obrovský pokrok v ekonomike v uplynulých 20 rokoch," uviedol Roman Rewald, partner vo varšavskej spoločnosti Weil, Gotshal & Manges LLP a člen predstavenstva Americkej obchodnej komory v Poľsku. "Ešte donedávna pritom zahraniční investori preferovali iné štáty regiónu, ale Poľsko ich už dobehlo," dodal.

Poľská mena zlotý mala vlani druhý najlepší kurz oproti euru spomedzi 24 mien transformujúcich sa štátov, zatiaľ čo ruský rubeľ oslabil o 12 % a kurz brazílskeho realu sa dokonca prepadol o 15,2 %. Okrem toho, produktivita práce v Poľsku v rokoch 2009 - 2012 vzrástla najstrmšie spomedzi 34 členských štátov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). No aj napriek tomu, priemerná mesačná mzda v Poľsku je zhruba tretinová v porovnaní s priemerným platom v susednom Nemecku. A to láka investorov.

Investori zbystrili

Internetový obchod Amazon.com vlani v októbri oznámil, že vybuduje nové logistické centrá v Poľsku, v ktorých zamestná zhruba 6000 ľudí. Americký technologický gigant International Business Machines (IBM) vlani otvoril nové centrum v poľských Katoviciach a koncern Procter & Gamble vybudoval vo Varšave plánovacie a logistické centrum, v ktorom zamestnáva 500 ľudí. Lepšia cestná infraštruktúra pomohla Poľsku zredukovať náklady na presun tovaru, ktoré sú tak druhé najnižšie v regióne, po Turecku. A v nákladoch na cenu práce a materiál je Poľsko tretie, za Kazachstanom a Ruskom. S počtom obyvateľov, ktorý zhruba zodpovedá súčtu obyvateľov Česka, Maďarska a Rumunska, vedie Poľsko v rebríčku spotrebiteľskej základne, ktorý zahŕňa faktory ako početnosť strednej triedy a spotreba domácností.

Korupcia a byrokracia

A zároveň, náklady a čas potrebný na otvorenie novej firmy sú v Poľsku jedny z najnižších v regióne. "Byrokracia a komplikovaný právny systém však naďalej zostáva jedným z hlavných problémov krajiny," pripomenul Rewald.Bloomberg pri zostavovaní rebríčka najlepších krajín na podnikanie hodnotil nielen ich podnikateľskú a obchodnú "klímu", ale aj ďalšie faktory, vrátane stupňa ekonomickej integrácie, nákladov na založenie podniku, na prácu a materiál, a tiež presun tovarov. Experti pri zostavovaní rebríčka brali do úvahy aj menej "materiálne" faktory, ako napríklad ochrana majetku či úroveň korupcie.

Súvisiace články

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.