Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2013, 17:43

Nezávislé Škótsko by narazilo na vážny problém

Nezávislé Škótsko bude musieť škrtať výdavky alebo zvyšovať dane, ak si bude chcieť zabezpečiť udržateľné financie na dlhšie časové obdobie. Upozornil na to Inštitút pre fiškálne štúdie (IFS). Informoval o tom server BBC.

Podľa IFS hrozí Škótsku výraznejší fiškálny schodok než celej Británii, takže v prípade vyhlásenia nezávislosti bude musieť začať buď výrazne obmedzovať výdavky alebo zvyšovať dane. Podľa správy IFS s názvom Udržateľnosť verejných financií nezávislého Škótska rozsah prípadných problémov bude závisieť od viacerých faktorov ako napríklad, aký veľký dlh zdedí Škótsko po prípadnom oddelení sa od Británie, priemerný vek obyvateľstva, prípadné zmeny v príjmoch z ropy či rozsah prílevu imigrantov. Na druhej strane, nezávislosť dá Škótsku možnosť vytvoriť si optimálny daňový systém, ktorý môže viesť v neskoršom období k tomu, že niektoré dane budú nižšie než v súčasnej Británii.

Gemma Tetlowová, ktorá je jednou z autoriek správy, sa však domnieva, že v dlhodobom horizonte bude musieť nezávislé Škótsko čeliť väčším výzvam než súčasná Británia. "Očakáva sa, že príjmy z ťažby ropy zo Severného mora sa budú znižovať a odhady v súvislosti s populáciou naznačujú, že priemerný vek obyvateľstva v Škótsku sa bude zvyšovať rýchlejším tempom než v Británii. To ešte viac zvýši tlak na viaceré oblasti verejných výdavkov," povedala Tetlowová. "Výsledkom bude, že Škótsko bude nútené znižovať verejné výdavky alebo zvyšovať dane rýchlejšie než súčasná Británia," dodala. Referendum o nezávislosti Škótska sa uskutoční 18. septembra 2014.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.