Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyS Botswanou tak máme podobnú perspektívu dosahovať ekonomický rast. Celkový výsledok ovplyvnila aj kvalita verejných inštitúcií, infraštruktúra, úroveň vzdelania či zdravotnej starostlivosti hodnotených štátov.
Spomedzi európskych krajín patrí Slovensko medzi najhoršie v Európe. Za nami skončila už len Ukrajina, Chorvátsko, Moldavsko a Grécko.
V prípade Slovenska však ide prvé zlepšenie po siedmich rokoch zhoršovania a minuločnom historicky najhoršom umiestnení. Celý rebríček si môžete pozrieť TU.
„Zlepšenie v rebríčku konkurencieschopnosti je potešujúce. Je to výsledkom snahy všetkých ľudí na Slovensku. Opäť sa potvrdilo, že boj s daňovými únikmi a znižovanie rozpočtových deficitov má zmysel a zároveň to vedie k zlepšovaniu pozície Slovenska," komentoval výsledky Správy o globálnej konkurencieschopnosti minister financií Peter Kažimír.
Pozítivny dopad boja vlády s daňovými únikmi potvrdil aj výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina.
Šéf aliancie, ktorá je partnerskou inštitúciou Svetového ekonomického fóra, však považuje pozíciu našej krajiny v rebríčku za mimoriadne nepriaznivú. Naša vláda musí podľa Kičinu prijať ďalšie zásadné opatrenia. "Je potrebné zlepšiť fungovanie verejných inštitúcií – predovšetkým súdnictva a vymožiteľnosti práva, bojovať proti korupcii a klientelizmu, ktoré podnikatelia vnímajú mimoriadne kriticky a zvýšiť atraktívnosť daňového systému nie pridávaním, ale rušením výnimiek a znížením sadzby korporátnej dane na úroveň okolitých krajín.“
Ďalšími bariérami sú podľa Svetového ekonomického fóra administratívne zaťaženie, nízka transparentnosť a efektívnosť verejných výdavkov, rigidný pracovný kódex, zaostávajúci vzdelávací systém a nízka úroveň inovácií.
V tomto roku WEF zaradilo do hodnotenia 144 krajín z celého sveta. Na vrchole rebríčka sa už šiesty rok po sebe umiestnilo Švajčiarsko. Singapur si udržal druhú priečku a USA sa posunuli z minuloročného piateho na tohtoročné tretie miesto.
Hodnotené piliere konkurencieschopnosti
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.