Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2014, 19:00

Svetová banka varuje Rusko pred hrozbou poklesu ekonomiky

Svetová banka (SB) dnes varovala, že výkon ruskej ekonomiky môže v tomto roku klesnúť, ak sa kríza v súvislosti s postupom Moskvy voči Ukrajine ešte prehĺbi a Západ uvalí na Rusko ďalšie sankcie. Informovali o tom agentúry AP a Bloomberg.

SB vo svojej prognóze vychádzala z dvoch alternatívnych scenárov ďalšieho vývoja: menej rizikového a vysoko rizikového. Banka v tejto súvislosti pripomenula, že politická neistota, ktorú vyvolala anexia polostrova Krym, spôsobila tento mesiac otrasy na trhoch.

Podľa prvého, menej rizikového scenára negatívny vplyv tzv. krymskej krízy na vývoj ruskej ekonomiky bude mať len krátkodobý alebo strednodobý efekt. V tomto prípade sa tempo rastu ruského hospodárstva tento rok spomalí na 1,1 % a v nasledujúcom roku mierne zrýchli na 1,3 %.

Ak sa ale bude kríza v regióne prehlbovať a napätie na východe Ukrajiny bude pod vplyvom Moskvy stúpať, Západ pritvrdí sankcie proti Rusku. To spôsobí oveľa väčšie otrasy v ekonomike. Rusku tak hrozí, že výkon jeho hospodárstva sa tento rok zníži o 1,8 %. V roku 2015 by však mal zase vzrásť, a to o 2,1 %.

Hrubý domáci produkt (HDP) Ruska sa vlani zvýšil o 1,3 %, čo bolo najpomalšie tempo jeho rastu od roku 2009. SB v decembrovej prognóze, teda pred vypuknutím krízy na Kryme, predpovedala Rusku v tomto roku expanziu HDP o 2,2 % a na budúci rok o 2,7 %.

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.