Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.10.2014, 14:35

Čína môže na veľký rast zabudnúť, tvrdí Svetová banka

Svetová banka (SB) skresala odhad rastu rozvíjajúcich sa ekonomík vo východnej Ázii pre tento a budúci rok a zároveň vyzvala vlády, aby urobili potrebné kroky na podporu investícií a exportu. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a Bloomberg.

Ekonomiky východnej Ázie a Tichomoria by podľa najnovšej prognózy banky mali vzrásť tento a budúci rok o 6,9 %. To znamená zhoršenie odhadu oproti prognóze z apríla, keď SB počítala s rastom v roku 2014 a 2015 na úrovni 7,1 %. Napriek tomu je to stále najrýchlejší rast spomedzi všetkých regiónov vo svete. V minulom roku dosiahol rast v tomto regióne 7,2 %.

SB zároveň skresala odhad rastu ekonomiky v danej oblasti aj pre rok 2016. Pôvodne očakávala rast na úrovni 7,1 %, teraz počíta s rastom o 6,8 %.

Čo sa týka samotnej čínskej ekonomiky, jej rast podľa SB dosiahne tento rok 7,4 % a v budúcom roku počíta banka s jeho spomalením na 7,2 %. V apríli ešte očakávala rast hrubého domáceho produktu Číny v tomto roku na úrovni 7,6 % a v rokoch 2015 a 2016 na úrovni 7,5 %. Teraz však pre rok 2016 predpokladá SB ďalšie spomalenie tempa rastu, a to na 7,1 %.

Naopak, rast ekonomík juhovýchodnej Ázie bez započítania Číny by sa mal v nasledujúcom roku zrýchliť. Zatiaľ čo v tomto roku očakáva banka ich rast na úrovni 4,8 %, v budúcom roku počíta so zrýchlením na 5,3 %. Zároveň ale vyzvala vlády spomínaných krajín na uskutočnenie ambicióznych reforiem, ktoré by mali podporiť investície a export.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.