Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.04.2015, 17:49

Váhostav nevyplatil už viac ako 54 miliónov eur za posledných šesť rokov

Stavebná spoločnosť Váhostav - SK za posledných šesť rokov neuhradila dodávateľom faktúry za vyše 54 mil. eur.

Stavebná spoločnosť Váhostav - SK, a.s. (Váhostav), ktorá je v reštrukturalizácii, nezaplatila od roku 2009 svojim dodávateľom, ktorí sú teraz aj veriteľmi, pre finančné problémy faktúry v objeme 54,322 mil. eur. Predstavuje to 5,81 % z celkovej sumy vystavených faktúr z obchodného styku v uvedenom období. Ako firma v utorok informovala, za posledných šesť rokov jej vystavili dodávatelia, ktorí sú aj veriteľmi, faktúry v celkovom objeme 934,699 mil. eur.

"Uvedomujeme si výšku záväzkov, ktoré máme voči našim veriteľom. Preto chceme, aby spoločnosť fungovala ďalej a splácala záväzky tak, ako nám to počas reštrukturalizácie prikazuje zákon," povedal generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík.
Problémy s nezaplatenými faktúrami má v súčasnosti nezabezpečených 689 veriteľov, ktorým Váhostav dlhuje 104,7 mil. eur.

V tom sú zahrnuté všetky nezabezpečené záväzky, teda aj faktúry štátom objednaných stavieb, ako aj zo stavieb, ktoré Váhostav staval pre súkromný sektor. "Každá siedma stavebná firma na Slovensku prešla v posledných troch rokoch reštrukturalizáciou a od platnosti zákona od 1. januára 2006 využilo existujúci inštitút reštrukturalizácie viac ako 550 firiem," pripomenul hovorca Váhostavu Tomáš Halán. "Navyše, podľa odhadov sa aktuálne nachádza v tomto procese približne deväťdesiat firiem," dodal.

Vláda chce prerušiť reštrukturalizáciu Váhostavu. Podmienky výberu správcov by sa mali zmeniť tak, aby ich už nevyberali firmy v reštrukturalizácii, a zároveň by sa mali posilniť práva nezabezpečených veriteľov vo veriteľských výboroch. Tieto zmeny treba podľa premiéra Roberta Fica prijať predtým, ako sa uskutoční schôdza veriteľov Váhostavu, ktorá má rozhodnúť o reštrukturalizačnom pláne spoločnosti 30. apríla. Predĺženie reštrukturalizácie bude podľa Moravčíka pre spoločnosť likvidačné a môže napokon skončiť v konkurze.

Váhostav chce z dlhu voči nezabezpečeným dodávateľom vo výške 104,7 miliónov eur zaplatiť iba 15,7 mililiónov eur, teda 15 percent za päť rokov. Spoločnosť má všetkým veriteľom, vrátane bánk, splatiť spolu takmer 44 miliónov eur, teda 32,30 percent zo záväzkov 136 miliónov eur, pričom bankám by mala pohľadávky zaplatiť v plnej výške.

Vláda po nátlaku opozície a médií navrhla zmeny v uspokojovaní veriteľov. Veritelia by po novom mali nárok na zaplatenie zvyšného objemu svojich pohľadávok do výšky 100 % aj po skončení reštrukturalizácie firiem. A to z ich budúcich ziskov alebo iných príjmov, čo však môže trvať roky. Druhou a rýchlejšou možnosťou má byť, že štátna Slovenská záručná a rozvojová banka by mala odkupovať pohľadávky veriteľov za 50 % (pôvodne 40 %) ich hodnoty predbežne do konca tohto roka a následne si ich bude vymáhať od Váhostavu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.