Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2014, 10:31

Španielska Bankia zdvojnásobila svoj zisk

Problémová španielska banka Bankia, ktorú musela vláda znárodniť, v 1. polroku 2014 viac ako zdvojnásobila svoj zisk. Vďačí za to vyšším tržbám a nižším nákladom na zlé, nesplácané úvery. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Čistý zisk Bankie sa v 1. polroku zvýšil na 432 miliónov eur z 200 miliónov eur v rovnakom období minulého roka. Tento výsledok prekonal aj odhady analytikov, ktorí predpovedali banke čistý zisk v priemere 393 miliónov eur.

Straty spojené s investíciami jej materskej spoločnosti, bankovej skupiny BFA, ktorá vznikla zlúčením viacerých regionálnych sporiteľní, tzv. Cajas, do realitného trhu prinútili španielsku vládu, aby v roku 2012 požiadala eurozónu o záchranný úver pre bankový systém v krajine v celkovej výške 41 miliárd eur. Situácia v Bankii sa však už zlepšila a štátu sa podarilo vo februári úspešne predať 7,5-% podiel v banke investorom. To je významný krok smerom k splateniu záchranného úveru.

Z hospodárskych výsledkov Bankie ďalej vyplýva, že jej čistý zisk z úrokov v 1. polroku vzrástol na 1,43 miliardy eur z vlaňajších 1,09 miliardy eur. A jej administratívne náklady sa znížili na 795 miliónov eur z 888 miliónov eur v 1. polroku 2013, keďže banka zatvorila niektoré pobočky a prepustila časť zamestnancov, aby splnila podmienky záchranného balíka.

Pomer zlých úverov k celkovému objemu úverov, ktoré Bankia poskytla klientom, sa do konca júna znížil na 14,03 % zo 14,65 % na konci decembra 2013.

Banka sa stala jednou z najväčších obetí španielskej finančnej krízy. V roku 2012 vykázala rekordnú stratu 19,2 miliardy eur. Bola to najväčšia strata, akú kedy španielska spoločnosť zaznamenala. Väčšinovým vlastníkom Bankie po poskytnutí záchranného balíka v hodnote 18 miliárd eur je dodnes štát.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.