Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2015, 15:53

Vývoj ruskej ekonomiky prekvapil aj Svetovú banku

Svetová banka (SB) očakáva miernejší pokles ruského hospodárstva, ako odhadovala v predošlej predpovedi. Banka v prognóze na rok 2015 predpokladá pokles hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny o 2,7  percenta, kým v pôvodnom odhade očakávala pokles o 3,8 percenta. V pondelok uviedla, že je to v dôsledku oživenia cien ropy v posledných mesiacoch, silnejšiemu rubľu a spomaľujúcej sa inflácii. Táto nová prognóza je takmer v súlade s predpoveďou ruského ministerstva hospodárstva. SB však uviedla, že výhľad ruského hospodárstva ostáva neistý.

Birgit Hanslová, hlavná ekonómka SB pre Rusko, si myslí, že zmenené podmienky umožňujú centrálnej banke uvoľniť menovú politiku rýchlejším tempom, čo by podporilo hospodárstvo. "Výrazné riziká poklesu v našej projekcii zostávajú, keďže svetový trh s ropou pokračuje v hľadaní novej rovnováhy a štrukturálne reformy musia byť podporené konkrétnym zoznamom striktných opatrení," uviedla Hanslová. Ekonomické ukazovatele naznačujú, že pokles hospodárstva sa zrýchľuje. Ruské ministerstvo hospodárstva informovalo, že HDP v apríli medziročne klesol o 4,2 percenta. Analytici odhadovali aprílový pokles hospodárstva o 2,7 percenta.

Ekonómovia sú však mierne optimistickejší pokiaľ ide o finančné vyhliadky Ruska do konca tohto roka a na rok 2016. V roku 2016 Svetová banka predpokladá nárast ruského HDP o 0,7 percenta a v roku 2017 o 2,5 percenta. Najnovšia predpoveď SB je priaznivejšia, keďže tá predchádzajúca predpokladala v roku 2016 pokles HDP o 0,3 percenta. "Veríme, že výrazné štrukturálne reformy budú súčasťou návrhu rozpočtu pre roky 2016-2017, ktoré by umožnili plynulé ozdravenie", uviedla Hanslová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.