Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2015, 16:29

Grécko má na reformy dosť času, veritelia mu dávajú mesiace

Grécko a jeho veritelia pravdepodobne dokončia prvú kontrolu zavádzania reforiem a plnenia úverových podmienok až vo februári. To otvorí Aténam cestu k diskusii o zmiernení dlhu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľa Európskej únie (EÚ), ktorý nechcel byť menovaný.

Podľa neho je pravdepodobné, že obe strany dokončia prvú revíziu až vo februári, a nie koncom tohto roka, ako tento týždeň vyhlasoval grécky minister hospodárstva Jorgos Statchakis.

A predstaviteľ EÚ tiež potvrdil, že veriteľov a Grécko čaká náročná diskusia o dôchodkovej reforme, fiškálnych otázkach a zdaňovaní farárov.

Rokovania o zmiernení gréckeho dlhu sa začnú po skončení prvej revízie.

Veritelia z eurozóny totiž vláde v Aténach sľúbili, že po uzavretí prvej kontroly, teda po zavedení všetkých požadovaných reforiem a opatrení, začnú s Gréckom rokovať o ďalšom zmiernení dlhu.

A Európska centrálna banka (ECB) potom pravdepodobne zahrnie aj Grécko do svojho programu masívneho nákupu dlhopisov eurozóny - to sú dva veľké stimuly pre urýchlené dokončenie všetkých požadovaných reforiem a uzavretie revízie.

Grécky premiér Alexis Tsipras však zatiaľ nedokázal získať podporu opozície pre tvrdé dôchodkové reformy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.