Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2016, 00:00

Ťažký rok čaká Rusko, Európa bude rásť

Analytici odhadujú vývoj ekonomickej situácie vo svete v roku 2016.

Padajúce ceny ropy, slabnúce meny či spomalený rast významných ekonomík, ale i migračná kríza alebo boj proti Islamskému štátu. To všetko sú faktory, ktoré budú formovať ekonomickú situáciu vo svete aj v tomto roku. HN vám ponúkajú názory analytikov na to, ako bude vyzerať svet v roku 2016 a čo čaká jeho najväčšie ekonomiky.

Ján Jursa,

analytik, Capital Markets

Akým najväčším výzvam v oblasti ekonomiky bude čeliť svet tento rok?

Veľký efekt budú mať americké prezidentské voľby, ktoré sú síce ako zvyčajne až na konci roka, avšak už len definitívne nominácie demokratov a republikánov ovplyvnia trhy a môžu veľa napovedať do budúcnosti. Trhy sa budú musieť vyrovnať aj s otázkami, ktoré sa s nami niesli už v roku 2015. Spomaľujúca sa ekonomika Číny, čo bude s ropou a nakoľko ju ovplyvní konflikt s Islamským štátom, kedy obmedzí Saudská Arábia produkciu ropy a podobne.

Dajú sa očakávať veľké zmeny v postavení významných technologických hráčov?

Ako nám ukázala aj parížska klimatická konferencia, zelené technológie a celkový boj s klimatickými zmenami sa konečne stali podstatnou témou pre krajiny, ktoré sa tejto téme doteraz vyhýbali. Čiastočne ide o USA, najviac však o Čínu, teda štáty, ktoré sa k tomuto boju pridali. Preto budeme vidieť v ďalších rokoch veľký posun vpred v tomto smere.

Ktoré ekonomiky majú tento rok najväčší potenciál rásť? A ktoré sú najviac ohrozené?

V problematickej situácii je Čína. Ďalší rok nám ukáže, čo môžeme od jej ekonomiky čakať v dlhodobom horizonte a s týmto sa budú musieť vyrovnať aj trhy. V kritickej situácii sú tiež juhoamerické krajiny, hlavne Brazília, ktorá zažila strašný rok 2015. Historické minimá jej meny, škandál so spoločnosťou Petrobras a systematicky zlyhávajúca vláda jej zavaria aj v tomto roku. Podobne zle je na tom i Venezuela, ktorá bola asi najviac zasiahnutá nízkymi cenami ropy a j

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.