Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.12.2015, 12:32

Brusel je pripravený na pokračovanie v boji. "Máme muníciu a palebnú silu"

Európska centrálna banka (ECB) má podľa člena jej vedenia Yvesa Merscha ďalšie možnosti, ako bojovať proti nízkej inflácii v eurozóne.

Portál rakúskeho denníka Die Presse cituje jeho vyjadrenie pre najnovšie vydanie magazínu International Bankers Forum: "Všetok pušný prach sme ešte neminuli". A pokračoval: "Ak to bude potrebné, v každej chvíli môžeme niečo pridať. Máme muníciu a palebnú silu".

ECB teraz kupuje na podporu konjunktúry mesačne dlhopisy za 60 miliárd eur. Vedenie ECB začiatkom decembra rozhodlo, že program nákupu dlhopisov predĺži o šesť mesiacov, teda najmenej do marca 2017.

A Mersch naznačil, že to nemusí byť konečný termín. "Program bude v platnosti dotiaľ, dokiaľ bude potrebný, aby sme dosiahli trvalosť svojho zámeru," povedal.

Do úvahy prichádza aj zostrenie sankčných úrokov, ktoré by museli platiť banky, ak by pokračovali v ukladaní peňazí na účtoch v ECB. Banky platia teraz sankčné úroky 0,3 percenta. ECB chce nimi dosiahnuť, aby radšej poskytovali úvery. "Teoreticky by teraz dosiahnuté mínus 0,3 % nemuselo byť spodnou hranicou," uzavrel Mersch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.