Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2015, 10:25

Poľsko sa chce pridať k projektu, ktorý konkuruje Svetovej banke

Úvodná dohoda by mala byť podpísaná do konca tohto roka a ratifikovaná do konca roku 2016. V utorok o tom informovala poľská vláda.

Poľskí fanúšikovia. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Poľsko sa pridá k projektu novej Ázijskej banky pre investície do infraštruktúry (AIIB) s cieľom posilniť svoje väzby s Áziou a vytvoriť nové podnikateľské príležitosti pre poľské spoločnosti. V utorok o tom informovala poľská vláda. Úvodná dohoda by mala byť podpísaná do konca tohto roka a ratifikovaná do konca roku 2016.

Ázijská banka pre investície do infraštruktúry sa môže stať konkurentom Svetovej banky a Ázijskej rozvojovej banky. AIIB sa stal jedným z najväčších úspechov čínskej zahraničnej politiky. Napriek počiatočným výhradám zo strany USA sa k AIIB pripojili takmer všetky hlavné spojenecké krajiny USA. K AIIB sa pridali Austrália, Veľká Británia, Nemecko, Taliansko, Filipíny a Južná Kórea.

Podľa očakávaní AIIB začne s kapitálom 100 mld. USD. Svoju činnosť by mala začať pred koncom roka. Ázijské krajiny by mali vlastniť 75 percent banky. Na európske a ďalšie krajiny by mal pripadnúť zvyšok.

(1 EUR = 1,1506 USD)
 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.